Pszichológia


Egy nap csak 24 órából áll

Életünk nélkülözhetetlen velejárója az aggodalom – legalábbis ezt gondoljuk. De mégis, miért aggódunk? Valóban van rá okunk, vagy csak ez tűnik könnyebbnek a racionális, higgadt gondolkodás helyett?


Az aggodalomra hajlamos embereknek rögtön eszükbe jut millió és egy ok, amiért aggódni lehet. A nyugodtabbak azonban joggal teszik fel a kérdést, mégis, mi a fenén lehet mindig aggodalmaskodni, ahelyett, hogy higgadtan viszonyulnánk a problémás helyzetekhez is. Cikkünkben erre keressük a választ, miért is aggódunk folyton-folyvást egyénileg és társadalmi szinten.

Az Ipsos 25 országban végzett előző év novemberi felmérése szerint az emberek 63%-a gondolja, hogy országában rosszul mennek a dolgok. A What worries the world? (Miért aggódik a világ?) című felmérés szerint a legpesszimistább ország Mexikó, míg a legoptimistábban Kína lakosai tekintenek országuk helyzetére. Leginkább a munkanélküliség töltötte el az embereket aggodalommal. Ez globális szinten 38%-ot ért el, Magyarországon 34, Nagy-Britanniában pedig csak 20% volt. Második helyen az elszegényedés és a társadalmi egyenlőtlenségek álltak 34%-kal, a harmadik pedig a pénzügyi és politikai korrupció okozta aggodalom volt (33%). Az oktatás és a terrorizmus miatti aggódás egyenlő mértékű, 19%-os volt, a migráció az emberek 14%-át, a klímaváltozás pedig csak 8%-ukat aggasztja.

Magyarországon leginkább az egészségügy miatt aggódunk, az emberek 63%-a szerint ez a legproblémásabb terület. Ezt követi 56-56%-kal a pénzügyi és politikai korrupció, az elszegényedés, valamint a társadalmi egyenlőtlenség miatti aggodalom. A sokat emlegetett problémák ellenére a felmérés szerint csak az embereknek mindössze 13%-a aggódik az oktatás helyzete miatt, kevesebben, mint globális szinten (19%).

Nagy-Britanniában leginkább a migráció miatt aggódnak az emberek, a 38%-os arány a világon a legmagasabb. E téren a második 37%-kal Németország, a globális érték mindössze 14%. Ezt követi az egészségügy (34%), az elszegényedés és a társadalmi problémák miatti aggodalom (30%).

A túlzott aggódás nem új jelenség, főképp nem a fenti kérdéseket illetően, viszont a legnagyobb probléma, hogy az állandó aggodalom már áthatja a mindennapi életünket is. A felgyorsult életforma nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy egyre több ideges, nyugtalan emberrel találkozunk. Szinte mindenki zsebében ott lapul egy okostelefon, amely bárhol elérhetővé teszi az embert. Ami alapvetően nem okozna gondot, csak sajnos ebből az következik, hogy ha nem érjük el akkor és ott azt, akit szeretnénk, rögtön aggódni kezdünk, idegessé válunk. Ezzel párosul az igény: oszd meg a figyelmed, tudj egyszerre több dologra koncentrálni. Fejezd be a munkát időre, menj el a gyerekért az oviba, és a kettő között vásárolj is be. Mindezt persze önfeledt mosoly kíséretében. Mindannyiunk számára ismerősek azok a szituációk, amelyek nap mint nap próbára teszik a türelmünket – amelyből egyébként is egyre kevesebb van.

Tovább osztódik az ideje annak, akinek családja van. Hisz melyik szülő mond szívesen nemet gyermekének vagy párjának bármire is? De közben ott figyel a sarokban a kisördög: a rengeteg határidő, a túlóra, a ház körüli teendők, a ranglétrán való előrelépés iránti vágyat nem is említve. Ráadásul sokan szüntelenül tökéletességre törekszenek, szeretnék mindenből a lehető legtöbbet kihozni. Ez azonban hamar a visszájára fordul, és aki nem ismeri a saját határait, annak hamarosan testi és lelki tünetekkel is számolnia kell.

Tökéletes megoldás nincs, ráadásul, mivel mind másfélék vagyunk, a megoldás is csak egyéni lehet. Manapság gyakran halljuk a tudatos életmód és a megérkezés a jelenbe kifejezéseket, talán valóban ebben keresendő a megoldás. Fontos, hogy mindig arra a dologra koncentráljunk, amely épp előttünk áll. Ha több dolgot kell egyszerre csinálni, akkor állítsunk fel egy sorrendet, ne egyszerre kapjunk bele mindenbe.

Fordítsunk kellő időt önmagunkra, hetente egyszer iktassunk be néhány óra kikapcsolódást. Erre az én-időre pedig ne lelkifurdalással gondoljunk, hanem jól megérdemelt pihenésként. Lehet ez edzés, relaxáció, egy jó film, könyv az ágyban, bármi, ami kikapcsol egy kis időre. Nem véletlenül váltak olyan népszerűvé mostanában a felnőtt színezők, hiszen kapkodva, feszült idegállapotban nem lehet apró mintákat festeni. Ehhez picit le kell lassulni, nyugalomba kell helyezni magunkat, és élvezni, hogy a jelenben vagyunk. A családdal töltött idő, egy nagy kirándulás a szabadban vagy az esti társasjáték épp ilyen hatással lehet. Kapcsoljuk ki a telefont, és szakadjunk ki egy kis időre a felgyorsult életből. Egy nap csak 24 órából áll, állandó idegeskedés és háborgás helyett használjuk fel ezt az időt maximálisan! De ami ennél is fontosabb: mindig a minőséget helyezzük a mennyiség elé!