Theresa May megkérdőjelezte népszavazási ígéretét
by
A Brexit első és legfontosabb kampányígéretei között a bevándorlás csökkentése szerepelt, aminek gyakorlati megvalósítása a pontrendszerre alapuló bevándorlási szabályozás lett volna. A kilépést pártolók is az említett intézkedés bevezetése miatt voksoltak a kiválás mellett, de úgy tűnik, hogy az mégsem fog megvalósulni. Theresa May brit miniszterelnök erre a G20 csúcstalálkozón tett utalást.
Egy újságírói kérdésre felelve azt mondta, hogy: a brit választók a bevándorlás szabályozására szavaztak, de a felmerülő kérdések egyike az, hogy a pontozásos módszer működőképesnek bizonyulna-e.
"Sokan azt vallják, hogy a pontrendszer mindig megoldást kínál a bevándorlásra, de valójában nincs olyan egyedi módszer, amely önmagában kezelni tudná ezt a kérdést"
- tette hozzá.
May ezzel jelenlegi külügyminisztere fő szavazási ígéretét kérdőjelezte meg, de mint hangsúlyozta, az összes lehetőséget meg kell vizsgálni és nemcsak abból a szempontból, hogy miképp lehetne ellenőrzés alá vonni a bevándorlást, hanem azt is, hogy milyen módon lehet felszámolni a bevándorlási szabályokkal szembeni visszaéléseket.
Eredetileg az Egyesült Királyság 2020-ra vezetné be a pontozásos bevándorlási szabályzást, ami az ausztrál példát követi, tehát különböző kritériumok alapján bírálná el a letelepülési és munkavállalási kérelmeket - a külföldi EU-tagállamokból érkezők esetében is- például az angol nyelv magas szintű ismerete és az adott munkakör betöltéséhez szükséges szakképesítés is a kritériumok közt szerepelne.
A pontozásos módszer Boris Johnson nevéhez köthető, aki már június elején előterjesztette a tervet, ami a Brexit-párti kampány egyik fő eleme volt. A kilépésre voksolók közül sokan pont emiatt szimpatizáltak párttal, ám most May azt hangoztatta, hogy ez a rendszer legjobb megoldás a Nagy-Britanniába irányuló bevándorlás szabályozására.
A brit miniszterelnök a kínai G20-as csúcstalálkozón azt is kijelentette, hogy a brit kormány mindenképpen garantálni szeretné a már Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárok jelenlegi jogi státusának változatlanságát, ami csak akkor lenne lehetetlen, ha a külföldi EU-tagállamokban élő brit állampolgárok státusát nem garantálnák a fogadó országok a tényleges kilépés után.