Brexit


A Brexit még a „birodalmi” mértékegységet is visszahozhatja

Az hagyján, hogy a referendum óta a turizmus, az oktatás is a feje tetejére állt, de már a mértékegységek sem megfelelőek az „új” Nagy-Britanniának, ugyanis egyre több brit kereskedő szeretne visszatérni a font, az uncia, a pint, a láb vagy a hüvelyk használatához. 


A referendum óta milliónyi apró változás zajlott le a briteknél, ami olyannyira szerteágazó volt, hogy még a jelenlegi mértékegységekre is kihatott. Noha a „birodalmi” mértékegységek használata most sincs tiltva azokat a hatályos EU-előírások szerint csak "kiegészítő információként" lehet feltüntetni, és az adásvételről szóló számlára mindenképpen a metrikus rendszerben számolt súlyt, mennyiséget, térfogatot kell ráírni. Viszont aki ezt nem teszi meg, az törvényt sért és börtönbe is kerülhet.

A „régi” mértékegységekért kampányoló Brit Súly- és Mértékegység-szövetség (BWMA) összefogta a pintért és unciáért kiáltó kereskedőket, és hangot adtak véleményüknek.

„A szervezet 2000-ben is felháborítónak tartotta, és most is annak tartja, hogy a kormány bűnözőnek tekinti azt a zöldségest, aki fontban méri ki az eladott banánt"

-mondta Warwick Cairns író, a BWMA fontos tagja, a The Daily Telegraphnak.

"Mivel kifelé tartunk az EU-ból, a metrikus rendszer kötelező használatának törvényi megalapozottsága is megszűnik, így ideje visszaállítani a választás szabadságát"

- tette hozzá Cairns.

Peter Bone, a kormányzó Konzervatív Párt EU-szkeptikus szárnyának alsóházi képviselője már fel is szólította Liam Fox külkereskedelmi minisztert a törvénymódosítás kezdeményezésére. A csoport célja, hogy az „imperialista” mértékegységeket kizárólagossá tegye, de jelenleg káosz uralkodik az ügyben.  

A tiltakozás érthető, mert az Unió még a kezdetekben azt szerette volna elérni, hogy a brit kereskedők teljesen eltüntessék a font, az uncia, a pint, a láb és a hüvelykhez hasonlatos mértékegységeket, helyettük pedig az Európa-szerte megszokott gramm, liter, centiméter kerüljön a csomagolásra. Noha ebből végül nem lett semmi, attól függetlenül a brit kereskedők nem csak "kiegészítő" jelleggel szeretnék feltüntetni a „hagyományos” mértékegységeket.

A helyzet egyelőre változatlan a tejre ugyan úgy rá van írva, hogy 3,408 liter, mellette pedig van az is, hogy 6 pint, a brit közutakon a távolságot továbbra is mérföldben és yardban mérik, és a benzinkutaknál az üzemanyagot literben számolják, de itt sem mondanak le a „hagyományos” mértékegységről, mert a légkompresszor mércéje a mai napig font/négyzethüvelykben mutatja ki a nyomást.

Érdekes, hogy a metrikus rendszer a sajtót hidegen hagyta, mert ott a kezdetektől foga lábban, hüvelykben és yardban számolnak be a történésekről.