Hírek UK


Betiltották a burkát Svájcban

Az egész testet fedő muszlim viselet mostantól tiltott öltözék Svájc Ticino tartományában – aki megszegi a szabályt, akár 7400 fontnak megfelelő bírságot is fizethet.

A korlátozást július elsejétől, a kérdést illető népszavazást követően vezették be, amelyen a terület lakosságának 65%-a szavazott a tilalom mellett. A parlament 6 hónappal ezelőtt fogadta el a 2013-as népszavazás eredményét, és iktatta törvénybe az új szabályozást. A muszlim nők ezentúl közterületeken és középületekben, például éttermekben és boltokban nem viselhetik a burkát, és ez a szabály természetesen a turistaként Svájcba látogatókra is érvényes.

A népszavazást az utóbbi időben magas terrorfenyegetettségre való tekintettel írták ki, a kezdeményezője, Giorgio Ghiringhelli szerint az eredmény erőteljes üzenetet közvetít az országban élő iszlám fundamentalistáknak; szerinte Svájcban vallási hovatartozásra tekintet nélkül mindenkit szívesen látnak, aki integrálódna a társadalmukba, de azokat, akik vallási alapokon álló párhuzamos társadalmat építenének, nem fogadják örömmel.

Az első bírságokat már a korlátozás életbelépésének napján kiszabták; egy üzletembert, és a Svájci Iszlám Központi Tanács egyik képviselőnőjét büntették meg. A férfinak 205 svájci frankot (kb. 150 font) kellett fizetnie, a nő büntetését még nem állapították meg, de 74 és 7400 fontnak megfelelő összeghatáron belül alakulhat.

A burka betiltása nem egyedi eset Európában, hasonló korlátozások vannak érvényben Belgiumban, Hollandiában és Fanciaországban is, Svájcban pedig 2010-ben minaretépítési tilalom lépett életbe. 2012-ben felmerült a burka betiltásának lehetősége is, de akkor a parlament leszavazta a kezdeményezést, mert (akkor még) úgy vélték, hogy ez az intézkedés negatív üzenetet közvetítene a muszlimok felé. Az Amnesty International még mindig fenntartja ezt a véleményt, ők a „ ticinoi emberi jogok sötét napjának” nevezték a korlátozás bevezetését.