Hírek UK


Fanyalog az internet népe Theresa May kinevezése óta

Nagy-Britannia második női miniszterelnöke nem tétlenkedik hivatalba lépése óta, s míg a politika a diplomácia szigorú etikettje mentén kommentálja az eseményeket, addig az internet népe kendőzetlen véleménynyilvánításba kezdett, ami cinikus, gúnnyal teli, egyszerűen elszabadultak az indulatok. 

Twitter/SarahDuggers

 

Theresa May szerdán lépett hivatalba, a történelem talán legrövidebb vezetőválasztása után. Ellenfelei közül mindketten visszaléptek, még a választási kampány megkezdése előtt. A felgyorsított folyamat során a leköszönő Cameront Theresa May váltotta, aki már kinevezése napján, azaz szerda este belekezdett a kormány átformálásba, és meghozta első intézkedését is.

Mindezt a brit polgárok is végig asszisztálták, aki élve az internet nyújtotta vélemény nyilvánítási lehetőséggel, elárasztották élcelődős kommentjeikkel a közösségi portálokat. Egy biztos, nagyon különböző módon reagált az internet népe és a politika Theresa May megválasztására, lássunk az előbbiek közül néhányat.

*Időutazó megérkezik*

időutazó: Melyik évben vagyok? Ki a minszterelnök?
mindenki: *zavarodott sírás*
időutazó: ah, 2016!

Írta ezt a twitter egyik felhasználója. Talán soha nem volt olyan kaotikus a helyzet a briteknél, mint Brexit óta. Míg a hivatalos álláspont az, hogy a Brexit kiváló példa volt arra, hogy a gyakorlatban is működik a demokrácia, azok, akik az unióban szerettek volna maradni, kicsit máshogy látják a dolgokat. Ahogy az várható volt, a kedélyek nem csillapodnak, méghozzá jogosan. Az Egyesült Királyság 24 óra leforgása alatt döntötte el, hogy kilép az Európai Unióból, aminek eredményeképp elvesztette a 2010 óta hatalmon lévő miniszterelnökét, David Cameront, és kiváló gazdasági megítélést is. 

„A fejsérüléseket vizsgáló orvosok kétségbeesetten próbálnak új kérdést kitalálni, mert a ’ki a miniszterelnök’ mehet a kukába”

Theresa May csillaga gyorsan ível, ami annak köszönhető, hogy mindenki más visszalépett, és ellenfél nélkül egyedüli jelölt maradt. Erre korábban nem volt példa, mindenki számára új a helyzet, de a többi ország vezetője – több-kevesebb sikerrel – próbál alkalmazkodni a változásokhoz. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke például egy két soros levelet préselt ki magából, amiben üdvözli May-t, gratulál neki és reméli, hogy ez egy gyümölcsöző kapcsolat elébe néznek.

„Ezek a kilépés-párti poltikusok valóban elég jók a kilépésben”

írták twitteren arra utalva, hogy mindenki visszalépett May-t kivéve. Obama szóvívője azt nyilatkozta, hogy akik már dolgoztak vele, mind hatékonynak találták a munkáját, és gratulálnak az új kinevezéséhez. Biztosították afelől is, hogy nem kételkednek a sikerességében. Merkel szintúgy, remélve, hogy a mostani baráti viszony a németek és az angolok között folytatódhat.

„Úgy hallottam a Királynő visszatér holnap (szerdán) Londonba. Úgy tűnik May az öt órai teára miniszterelnökké avanzsál”

A legfájóbb pont talán legtöbbek számára a választási folyamat és a kinevezés felgyorsulása volt. Normál esetben a választások szeptemberig tartottak volna, ezzel időt hagyva a változások feldolgozására, hogy minden alakulhasson a maga rendjén. Ehhez képest hétfőn May egyetlen vetélytársa kilépett, szerdán pedig már Cameron dobozolta a dolgait, estére pedig már az új miniszterelnök jelentette be első intézkedését.

„Ezeket mi vettük – mondja, miközben kicsavar egy égőt a földszinti wc-ben – Magammal viszem”

Írták a vicces hozzászólást szintén twitteren.

Mi történik tehát összességében? A maradáspárti polgárok túlnyomó többsége még nem tette túl magát a Brexiten, és úgy általánosságban a britek nem tudnak mit kezdeni a hirtelen jött változásokkal, aminek eredménye egy rakat gúnyos hangvételű komment a világhálón. Hiába, míg a politika hímes tojásként kezeli a helyzetet, addig a névtelenség lehetőségét nyújtó ál profilok mögé bújt internet virtuózok nem kímélik az új miniszterelnököt.