Hírek UK


Nem lesz szavazás Skócia függetlenségéről

Legalábbis idén biztosan nem kerül napirendre, pedig még csak januárt írunk. A skót miniszterelnök korábbi heves tiltakozása és gyakori odamondogatása ellenére, megtorpant a függetlenségi törekvés. De vajon mi állhat a hirtelen befékezés mögött?

Nicola Sturgeon az STV skót kereskedelmi televízió hétfői hírműsorában jelentette be, hogy a függetlenségi népszavazás kérdését szem előtt kell tartani, mert nem szabad megengedni, hogy Skóciát a brit kormány "belesodorja a hard Brexit szakadékába". Viszont egy kicsit el kell napolni.

A dolog hátterében az állhat, hogy mint a miniszterelnök is mondta: kormánya nem valószínű, hogy 2017-re kiírná a népszavazást. A referendum kérdéskörét amúgy is óvatosam kezeli a skót politikai vezetőség, mert a felmérések eredményei szerint a skót választók többsége továbbra is az Egyesült Királyság része maradna, még a Brexit után is.

Sturgeon azonban létfontosságúnak tartja, hogy az EU-s kilépést követően Skócia az egységes piacon maradhasson. Ugyanis, hogyha a "hard Brexit" forgatókönyve valósul meg, akkor az Egyesült Királyság az EU-tagság megszűnésével együtt kivonulna az Európai Unió egységes belső piacáról is. A skót miniszterelnök szerint viszont "abszolút életfontosságú követelmény", hogy Skócia az EU belső piacán maradhasson a Brexitet követően is. A már-már erőszakos ragaszkodás gazdasági alapokon nyugszik, Sturgeon szerint ugyanis a közös piachoz való hozzáféréstől skóciai munkahelyek, beruházások, valamint az egész lakosság életszínvonala függ.

Blöff a skót függetlenségi törekvés?

Többször érte már a vád a skót kormányt, hogy a függetlenségi szavazásnak nincs valós alapja. Nicola Sturgeon azonban a hétvégén egyértelműen közölte Theresa May-jel, hogy „súlyos hibát" követne el, ha blöffnek tekintené a skót függetlenségről szóló újabb népszavazás tervét.

S noha most a referendum nincs terítéken, az azonnal napirendre kerül, ha a Nagy-Britannia nemcsak az Európai Unióból, hanem az EU egységes belső piacáról is kivonul. Theresa May a skót miniszterelnök nyilatkozatára reagálva kijelentette, hogy: nem lehet olyan módon elképzelni a kilépést az EU-ból, hogy közben az Egyesült Királyság megtartja az EU-tagság "egyes elemeit".

A kormányfő kijelentésére a font jelentős is egy százalékot meghaladó gyengüléssel reagált.