A könyvek ideje
by Sóky Bernadett
A fesztivál tradicionális módon a Millenárison kerül megrendezésre április 20. és 23. között. 2017-ben a visegrádi országok - Csehország, Lengyelország és Szlovákia töltik be a díszvendég szerepét.
A Könyvfesztivál díszvendége a 2006-ban Nobel-díjjal méltányolt kortás török irodalom legnagyobb és világszerte elismert alakja, a török származású Orhan Pamuk. Műveit 50 országban fordították le, és többek között Angliában, Németországban és Franciaországban is nívós irodalmi díjakkal jutalmazták. Pamukot a The Guardian a XXI. század 21 legjelentősebb irodalmi alakjai közé választották be. Műveiben az Európát és Ázsiát elválasztó hagyományok és modernitás között választásra kényszerülő Törökországot mutatja be.
A négynapos eseményen rengeteg dedikáláson, író-olvasó találkozón, beszélgetésen, könyvbemutatón vehetünk részt. A kiállító kiadók minden évben rengeteg új kiadvánnyal készülnek, amiket nagyobb kedvezményekkel szerezhetünk meg. A legkisebbek számára külön szekció, a Gyerek(b)irodalom szolgál nemcsak az olvasás népszerűsítésére, de nagyszerű programokat is nyújt. Részt vehetnek bábelőadásokon, mesemondáson, de akár a játszóház adta lehetőségeket is kihasználhatják.
Az idei évben fokozottan fontos, hogy a könyvszakma és könyvkiadás létjogosultságát hangoztassák. Az utóbbi időben több nagyobb csapás is érte a kiadókat, sokan úgy gondolják, a mai világában nincs jövője a könyvkiadásnak, és az olyan szerencsétlen események, mint Matyi Dezső birodalmának - az Alexandra bolthálózatának - összeomlása csak egy tünete a már így is szenvedő piacnak. Ez ellen hivatottak fellépni a kiadók és bebizonyítani, hogy a könyveknek igenis van jövőjük, és az Alexandra bukását nem a könyvipar hanyatlása, hanem rossz üzleti megfontolások okozták.
fotó:felvidek.ma