Ételek, amelyekről csak azt hisszük, hogy egészségesek
by Böröczky Katalin
Az egészséges életmód érdekében tudatosan odafigyelünk a táplálkozásunkra, általában úgy gondoljuk, hogy tisztában vagyunk azzal, mi a jó nekünk, de lehet, hogy tévedünk?
A napjainkban trendi agavé szirupnak azért lett nagyon jó a híre, mert alacsony a glikémiás indexe, emiatt nem emeli meg hirtelen a vércukor szintet, de a gyümölcscukor tartalma magas, ami szívbetegségek kialakulásához vezethet. Sokan lecserélték a hagyományos konyhasót az annál szebb rózsaszínű Himalája sóra, amely a színét a vas-oxidtól kapja, található benne kalcium, kálium, vas és magnézium is. Éppen ezen tulajdonságai következtében gyakran hajlamosak vagyunk többet fogyasztani belőle, mint hagyományos társából, a túlzott só bevitel bármilyen fajtáról legyen is szó egyaránt káros.
Az utóbbi években fellelhető, egészségesnek mondott tej-helyettesítő verziók közül a mandulatej a legismertebb. Azt viszont nem mindenki tudja, hogy a boltokban kapható mandulatejek vitamintartalmának jó részét utólag, gyártás közben adják a folyadékhoz, és valójában alig tartalmaznak mandulát. Válaszunk helyette szójatejet vagy zsírszegény tejet vagy készítsünk házilag mandulatejet.
Mindennapjainkban előszeretettel szedünk vitamin készítményeket, azonban ezek jótékony hatását még egyetlen kutatás sem bizonyította. Önmagában a megfelelő kiegyensúlyozott táplálkozás is elegendő ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot juttassunk szervezetünkbe.
A gyümölcsök és zöldségek levének kipréselésével pont az egyik legfontosabb részüket veszítjük el: a rostokat, a boltban kapható rostos italokba is csupán utólag kerül be a rostok, amelyek segítenek abban, hogy úgy érezzük, eltelítődtünk, és kibírjuk a következő étkezésig. A cukortartalmuk viszont nagyon magas ezért csak mértékkel fogyasszuk, vagy legjobb esetben készítsünk házilag 100 százalékos gyümölcslevet.
A gyümölcslevek energiatartalma magasabb, mint a vízé, ezért azok, akik diétáznak jobban teszik, ha nem fogyasztják.