Gasztro


Konyhakópék testközelből

Olajozottan működnek együtt, a pult mögött rutinosan adják-veszik egymás közt a szót és a hozzávalókat. Vajon milyen csapat a magánéletben Nádas György és Buday Péter? És mikor látható a Konyhaszínház Londonban?

WE: Öröm volt nézni titeket, ahogy együtt szorgoskodtok a konyhában. Az életben is jó barátok vagytok? 

Nádas György: Nagyon régen, legalább 15-20 éve ismerjük egymást, és mondhatom jó barátok vagyunk. Most Péter volt az, aki felvetette, hogy jó lenne közösen dolgoznunk, valamilyen főzős műsor keretében. Hiszen mindketten szeretünk főzni, ő ráadásul profi is benne. Én is egészen jól elboldogulok, egyre hitelesebbnek érzem magam, különösen amióta a Fogjuk a hasunkat! című tévé műsoromat csinálom, és már 68 adáson túl vagyok. Elkezdtünk hát beszélgetni, és kitaláltuk a Konyhaszínház koncepcióját.

WE: Miről szól a Konyhaszínház?

Buday Péter: Ez egy interaktív főzőshow. Mi ketten Gyurival az asztal mögött egy óra alatt elővarázsolunk a levestől a desszertig nagyjából 12-15 -féle fogást. Az ideális az, amikor a nézők pont körbe tudják állni az asztalunkat, így tudunk beszélgetni, szagolhatnak, kóstolhatnak, kérdezhetnek, véleményezhetnek. Persze nagyobb plénum előtt is megoldható, akkor fel kell állnunk egy színpadra, és kiválasztunk pár embert a közönségből, aki feljön hozzánk kóstolni, és elmondja az élményeit a többieknek. A lényeg azonban ugyanaz marad. Az elvem az, hogy egy fogás legfeljebb annyi ideig készüljön, amennyi idő alatt egy tészta kifő: 10 percnél tovább sem kedvem, sem időm nincs pepecselni.

WE: Ez most tökéletesen megvalósult, ráadásul az első előadáson, Óbudán igazi szakértőknek főztetek: a helyi daloskör asszonyainak.

Nádas György: Tökéletes közönség voltak! Kedvesek, érdeklődőek, aktívak! Nagyon meghatott, hogy az egyikük végig jegyzetelte az összes receptet!

WE: Ki hozza a recepteket?

Buday Péter: Nincsenek receptek, alapanyagok vannak, ezekből improvizálunk. Persze nagyjából vannak sejtéseink, mit szeretnénk főzni. Két fontos elvet mindenképp betartunk: az egyik az, hogy friss hozzávalókat használunk. A Konyhaszínházban nincs rántás, habarás – ezek csak a kilókat növelik és a főzésre szánt időt húzzák. Az ételek természetes ízét szeretnénk kidomborítani, így hát kapnak egy kis hőkezelést, kevés fűszert, és már készen is vannak. Nem én találtam fel a módszert, a kínaiak már régóta alkalmazzák. A másik alapelvünk pedig, hogy nem hagyunk maradékot, tehát mindent felhasználunk.

Nádas György: Természetesen a feladatokat úgy osztottuk fel, hogy Péter hozza a konyhát és meg a színházat és a humort a műsorba, tehát ő az, aki a fogásokat kitalálja, én pedig segédkezem neki fizikailag és szóban egyaránt. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne szólnék bele a főzésbe: most is volt olyan trükk, amit én osztottam meg Péterrel! Ez pedig a puha resztelt máj titka volt. Egy régi rendőrfőkapitánytól tanultam, hogy miután megpirítjuk a hagymát, nem szabad rögtön beletenni a májat, hanem meg kell várni, míg kihűl, és együtt felmelegíteni őket. Így egészen biztos, hogy nem lesz kemény!

Buday Péter: És persze azt se feledjük el, hogy a kétlábúak máját megsózzuk, a négylábúakét nem…

WE: Hiába, a profik ügyelnek az összes apró részletre… Milyen konyhát visztek?

Buday Péter: Alapvetően a magyar és a mediterrán konyhát szeretem.

Nádas György: Ehhez csatlakoznék én is, a feleségemmel különösen az olasz konyháért vagyunk oda, nemrég voltunk Toscana-ban főzőtanfolyamon is!

WE: És mi a véleményetek a brit konyháról?

Buday Péter: Az, hogy nem igazán létezik olyan, hogy eredeti brit konyha. Gondoljunk csak bele: hány brit étteremmel találkoztunk már? Mivel az országnak mindig is nagyon sok gyarmata volt, ezért az élelmes britek a világ minden területéről behozták a legjobb recepteket. Az eredeti szigetországi ételeket pedig a nagyközönség kevéssé ismeri, legfeljebb a pie-t, és az ír gulyást.

Nádas György: Mi ha Londonban járunk, akkor mindig steak-et eszünk. Sokszor fordulunk meg arra, mivel mindkettőnknek élnek kint rokonai, ráadásul a szerelmünk is Londonban kezdődött. Egy szilveszteri fellépésem volt, ahova Zsuzsival munkatársakként érkeztünk: ő volt a PR-Managerem. Az egész buli kissé rosszul sült el, kisebb termet béreltek a kelleténél, ráadásul óriási csúszás is volt a programban, így csak valamivel éjfél után kerültem a színpadra. Én a klasszikus kabarén nőttem fel, magam is azt művelem, nem röpködnek nálam fél percenként a poénok, mint ahogy manapság szokás. Azt viszont hamar felmértem, hogy a közönség már nem szomjas, és ebben az állapotban már nem szerencsés az ilyen típusú műsor. Így kiálltam a színpadra, bemutatkoztam, és mindenkinek nagyon boldog új évet kívántam, majd hatalmas tapsvihar közepette távoztam. És ezen az emlékezetes estén szerelmesedtünk egymásba a feleségemmel. Azóta nem is töltöttünk külön egy napot se!

WE: És mik a további tervek? Merre megy a Konyhaszínház?

Nádas György: Amerre csak hívják, akár Londonba is! Amúgy falunapokon, kulturális eseményeken fogunk majd főzőcskézni, legközelebb Zuglóban lépünk fel. Nekem most csak a hetente jelentkező tévés főzőműsorom, a Nádas-Buday Konyhaszínház, és a privát stand-up fellépéseim vannak a szakmai életemben. Ezzel most így teljes a kép. Egyszer majd nyitok egy kis éttermet, ahol minden héten más szakács fog főzni, az ünnepi alkalmakat természetesen az én Péter barátomnak tartogatom!

 

Húsvéti receptek a Konyhaszínházból

 

Omlós parasztsonka

Hozzávalók: 

- parasztsonka

- babérlevél

- mustármag

- egész bors

 Szerezzünk egy megfelelő méretű, legalább 3-4 kilós parasztsonkát, és tegyük fel babérlevéllel, mustármaggal és egész borssal főni. Három óra fővés után pihentessük egy éjszakát, majd reggel főzzük még egy órát. Akkor jó, ha be tudunk szúrni villával a bőre alá, de még nem esett szét a hús.

 

Sonkás kocka

Hozzávalók:

-maradék sonka

- bors

- tejföl

- tojás

- kifőtt csuszatészta

A maradék húsvéti sonkát semmiképp se dobjuk ki! Daráljuk le, fűszerezzük meg egy kis borssal, keverjük el tejföllel és két tojással. Ezt a pépet kifőtt csuszatésztával rétegezzük egy tepsiben, majd a tetejére füstölt sajtot szórunk, a sütőbe vele, és nemsoká kész is az isteni sonkás kocka!

A Nádas-Buday Konyhaszínházról további információk itt érhetők el.