Belehalhatunk abba, ha összetörik a szívünk?
by
Vajon megszakadhat a szív? A logikai ösvényéről soha le nem lépő ember számára a válasz nemleges, pedig meglepő eredmények születtek a kérdéssel kapcsolatosan. A fizikai és mentális kapcsolatot már nem vitatja senki, hiszen köztudott, és elfogadott tény, hogy vannak olyan stresszes, mentális állapotok, amelyek pszichoszomatikus tüneteket eredményeznek. Utóbbiak valós fizikai fájdalomként jelennek meg, mellkasi szorítás, rosszullét vagy épp hasfájás képében.
Egy friss kutatás azt hivatott kideríteni, hogy jár-e fizikai hatással „ha megszakad a szív”. A vizsgálódásra bocsátott adatok közül számos példa bizonyította a felvetés igaz mivoltát. Például az alanyok közül egy 44 éves, egészséges, kiváló állapotban lévő nő, hirtelen erős mellkasi fájdalomra panaszkodott, ami aztán a bal kezébe sugározott, ami a szívroham klasszikus jele, de nem volt életveszélyes vérrög az artériában. Mint kiderült, a nő korábban értesült arról, hogy a 17 éves fia, öngyilkosságot követett el. Vajon tényleg megszakadt a szíve?
A válasz az orrunk előtt hever. Az extrém emocionális folyamatokkal járó élethelyzetek igenis befolyásolják a szívet. Az 1991. január 18-án Izraelben kitört háború után, az azt követő években, mindig megugrott a háború kitörésének időpontja körül a szívproblémákkal küszködők száma. Ugyan ez volt jellemző az 1994-es Los Angeles-i 6,8 tizedes erősségű földrengést követő évfordulókon. Az emberek szívét, életét igen is befolyásolja az, ha nagy érzelmi sokk, megrázkódtatás éri őket.
De utóbbi, nem csak embereknél, hanem állatoknál is kimutatható. Amikor egy állat zsákmánnyá válik, annyi adrenalin kerül a véráramba, aminek következtében a hirtelen felemelkedő vérnyomás, méreggé válik, és lesokkolja a szervezetet.