A világ leggyorsabb futója, akinek karrierje egy fogadással kezdődött
by
Mielőtt rátérnénk az érdekességekre, vessünk egy pillantást sporteredményeire, amelyek miatt méltán kiérdemli a legenda titulust.
Usain St. Leo Bolt a jamaikai futó, akit a világ csak úgy ismer, mint a leggyorsabb ember a Földön. 2002-ben a kingstoni junior világbajnokságon minden idők legfiatalabb aranyérmese volt. 2007-ben bombaként robbant a felnőttek között, megdöntve a 37 éve fennálló jamaicai rekordot. 2008. május 3-án 9,76 mp alatt futotta le a 100 métert egy jamaicai versenyen, akkor ez volt a világ második legjobb ideje ezen a távon, a honfitárs Asafa Powell után. 2008. május 31-én, élete ötödik felnőtt 100 méteres versenyén megdöntötte Powell világcsúcsát egy 9,72 másodperces idővel.
A pekingi olimpián a 100 m-es döntőben 9,69-es idővel megdöntötte saját világcsúcsát, mindezt úgy, hogy az utolsó métereket széttárt karokkal, kioldódott cipőfűzővel, biztos győzelme tudatában. 200 méteren megdöntötte Michael Johnson atlantai világcsúcsát 19,30-as idővel, több mint fél másodpercet verve mindenkire. Ezzel ő lett az első atléta, aki egy olimpián világcsúccsal nyerte meg mindkét sprintszámot.
Usain Bolt 9,58 mp-es, kimagasló világcsúccsal nyerte a férfi 100 méteres síkfutást a 2009-es berlini atlétikai világbajnokságon, ismét rekordot döntve. A 200 méteres síkfutást is világcsúccsal nyerte, a korábbi rekordján 11 század másodpercet javítva, 19,19-es eredménnyel. A fölényét jelzi, hogy a 2. helyezett panamai Alonso Edward 62 századmásodperccel mögötte, 19,81-dal ért célba.
A 2012-es londoni olimpián 9,63-as időeredménnyel első helyezett lett a 100 méteres síkfutásban. 200 méteren 19,32-es idővel szintén első helyen végzett, így ő az egyetlen, aki meg tudta védeni olimpiai bajnoki címét 100 és 200 méteren is.
A 2016-os rioi olimpián 9,81 mp-es idővel harmadik alkalommal nyert olimpiai aranyérmet 100 m-es sprinten, amivel az egyetlen síkfutó, aki három olimpiai győzelmet mondhat magának ebben a versenyszámban.
Hét érdekesség Usain Boltról
Spotpályafutása már maga nemében is izgalmas, de a sportoló is tartogat meglepetéseket, amelyeket az alábbi listába gyűjtöttünk.
Minden egy ingyen ebéddel kezdődött
Amikor Bolt 12 éves volt a helyi pap Reverend Nugent fültanúja volt Bolt és közeli barátja Ricardo Gedes civakodásának, akik arról vitáztak, melyikük a gyorsabb futó. Nugent gondolt egyet és megoldott a vitát. Startvonal elég állította a két gyerkőcöt, hogy kiderüljön, ki a gyorsabb. A győztes egy ingyen ebédre is hivatalos volt a pap jóvoltából. A versenyt Bolt nyerte a pap pedig annyit mondott a fiatal fiúnak:
„Ha letudtad győzni Ricardót, bárkit letudsz.”
Vérbeli filantróp
2009-ben 10,000 fontot fizetett egy gepárd kölyök formális adoptációjáért – aki Lightning Bolt-ra keresztelt – a Nairobiban működő nagymacska árvaháznak, és azóta minden évben további 2300 fonttal támogatja őket. De nem csak az állatokat támogatja. A nevét viselő alapítvány az Usain Bolt Foundation jamaikai fiataloknak segít, és keresi a tehetséges tinédzsereket.
A férfi, aki napjainkban dollármilliókat él a Pumával kötött szponzorszerződése után járó jövedelmét szülővárosának ajánlja, egész pontosan a William Knibb Memorial középiskolába juttat el sportszereket, hogy segítse azokat a tehetséges gyerekeket, akik egyszer nyomdokaiba léphetnek. Az iskola támogatásán túl egész Jamaicát protezsálja, ugyanis amikor Boltot Jamaicában készült reklámban látjuk, akkor az bizony az ország népszerűsítéséért van.
Saját alkalmazása van
A „Bolt!” játékalkalmazás Jamaica legnépszerűbb telefonos játéka, ami 2012-ben a szigetország lakóit is beszippantotta a Bolt! az angolok második legkedveltebb játéka volt.
A játék során a virtuális Bolttal kell leküzdeni az akadályokat és a legjobb eredményt elérni, sőt néha még egy kalóz elől is meg kell lépni.
Bolt a séf
A sprinternek saját étterme van Jamaicában, ami Usain Bolt’s Tracks and Records néven fut. Az étterem túlmutat a szokásos ücsörgős változaton, ugyanis a 7000 négyzetméteren elterülő vendéglátóegység egyben egy sportbár is, na meg a Bolt márka által fémjelzett termékek elsődleges boltja is.
Az étteremre a legjobb szó a luxus. A legmodernebb designnal berendezett helyiségben 45 televízió kapott helyett, hogy a sporteseményeket maradéktalanul lehessen követni, amelyek közül a 6 méter képátmérőjű tv viszi a prímet. Az ételek? Egyszerűen csodásak!
Gerincferdülése van
A futás kiváló hatást gyakorol a testtartásra, ám Bolt háta nem adta meg magát. A gerincferdülés egy komolyabb válfaja áll fenn a sportolónál.
McDonald’s chicken nuggets-el ünnepelte világrekordját
100 méter 9,72 másodperc alatt. Nem kis teljesítmény. A laikus azt gondolná, hogy a világklasszis sportoló a hihetetlen eredményért megvon magától minden földi jót, hát nem. Bolt a szokásos frissítők és szuper sport-diéták helyett betol egy adag Meki chicken nuggetst.
Bolt egy világhírű mondatával zárjuk a sort, ami már magában is érdekesség lehetne, ugyanis a legenda így nyilatkozott egyszer magáról:
„Igen, Lusta vagyok. Semmi kétség efelől.”
Hát, ha itt kezdődik a lustaság, milyen lehet ha erőt vesz magán?