Érdekességkoktél a magyar olimpikonokról
by
Július 30-án megérkezett Rio de Janeiroba, Paratyba az olimpiai láng, azaz napok választanak már csak el a világesemény indulásától. A láng április 21-e óta úton volt a városba Dél-Amerikába, és május 3-án érkezett meg Brazíliába, hogy megkezdje 90 napos útját. Az olimpiai láng Brazíliában 36 ezer kilométert tesz meg, 329 várost érint, a váltóban 12 ezer futó vesz részt, míg végül a fáklya pénteken megérkezik az olimpia megnyitójára, a Maracana Stadionba.
A lángon túl
Rio de Janeiro az Olimpia indulása előtt négy héttel még küszködött az építkezéssel, a logisztikával, a közbiztonság fenntartásával, és úgy am block mindennel. A nyitányt megelőző egy héttel már biztató hírek érkeztek a városból, amelyet csak a sportolók ellen és közelükben elkövetett rablások, árnyékoltál be, illetve a zikavírus, ami miatt több élsportoló jelentette be távolmaradását az Olimpiától.
Beszédes számok- érdekesség a magyar csapatról
A 160 fős csapatból magyar idő szerint vasárnap hajnalban megérkezett Rióba további 83 sportoló a már korábban megérkezett Hosszú Katinka és Verrasztó Dávid úszó, Kovács Zsófia és Hidvégi Vid négyeshez.
A piros-fehér-zöld színeket képviselő olimpikonjainkról azt már tudjuk, hogy sportáguk legjobbjai, de versenyzői múltjukon túl, összegyűjtöttünk néhány érdekességet.
A magyar csapat legifjabb tagja, mindössze 14 éves, a rangidős pedig 41. életévében jár. Előbbi Késely Ajna a Kőbánya SC úszója, aki csak az olimpia után, szeptember 10-én lesz 15 éves. Utóbbi pedig Imre Géza, aki pályafutása során nagy sikereket aratott: világ- és Európa-bajnok, olimpiai ezüstérmes magyar párbajtőrvívó, hazánk jeles képviselője.
A riói küldöttség négy sportolója kosárlabdázónak is beállhatna magasságának hála. Vámos Márton vízilabdázó és Kővágó Zoltán diszkoszvető, egyaránt 204 centiméter magas, akiktől csupán egy centivel marad el a pólóválogatottból Decker Ádám és Hárai Balázs. A csapat legalacsonyabb tagja a 154 centis maratoni futó. A legsúlyosabb egyéniség a 157 kilós Nagy Péter súlyemelő.
Többször szerepelt már Olimpián a magyarok képviseletében ismét induló Mohamed Aida vívó és Gádorfalvi Áron szörföző, akik sorozatban a hatodik olimpiájukon vesznek részt. Ötödször szerepel ötkarikás játékokon Imre Géza, továbbá a sportlövő Sidi Péter, valamint a háromszoros olimpiai bajnok kajakozó, Douchev-Janics Natasa.
A legizgalmasabb az összes érdekesség közült talán mégis a háromgenerációs olimpikoncsalád és a hat testvérpár. Ami a testvéreket illeti Varga Dániel és Dénes már harmadszor szerepel együtt olimpián, akárcsak Decker Attila és Ádám. Egymás mellett versenyeznek a birkózó Lőrincz-testvérek és mellúszás címvédője, Gyurta Dániel és öccse is indul. A Verrasztó család élete is az úszás körül forog: Evelyn a negyedik, bátyja, Dávid a második olimpiáján indul. Apjuk, Verrasztó Zoltán ötkarikás ezüst- és bronzérmes, míg édesanyjuk, Gyúró Mónika többszörös magyar bajnok úszó.
Ami pedig az olimpikon családokat illeti az úszó Szilágyi Liliána apja, Szilágyi Zoltán három olimpián járt, nagyapja pedig a háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó Gyarmati Dezső. A családi éremtermés is bőséges: Liliána nagynénje, Gyarmati Andrea olimpiai második úszó volt, nagybátyja, Hesz Mihály pedig olimpiai aranyérmes kenus.
Családilag a legtöbb éremmel a Bogen-Gerevich vívófamília rendelkezik. A nagyapa, Bogen Albert osztrák színekben 1912-ben lett ezüstérmes, lánya, Bogen Erna 1932-ben Magyarországnak szerzett harmadik helyet, férje, Gerevich Aladár pedig hat olimpián tíz érmet nyert. Fiuk, Gerevich Pál a kardcsapat tagjaként volt bronzérmes 1972-ben és 1980-ban.