Miért harapdálják az olimpikonok az érmeiket?
by
Még mielőtt fény derülne az évtizedes miértre, le kell szögezni, hogy az érmek aranytartalma csupán egy százalék. Ez azért lényeges, mert az arany annyira puha, hogy a fog nyomot hagyna rajta, így valószínűleg már nem lenne akkora móka bekapni. Bizony, az első helyért járó érem is ezüstből van, de vissza a legendássá vált mozdulathoz.
Egy jó fotóért bármit vagy pusztán anyagellenőrzés?
Valójában sok oka lehetne, amiért minden sportoló, aki érmet szerez az olimpián, beleharap a medálba, de az igazság az, hogy a fényképészek fejéből pattant ki az egész.
„A fotósok rögeszméjévé vált ez a póz. Ikonikus beállásként tekintenek rá, és azt hiszik, hogy attól több képet el tudnak majd adni. Ha ők nem erőltetnék, szerintem egyetlen sportoló sem csinálná”
- árulta el a CNN-nek David Wallechinsky olimpiatörténész.
Létezik azonban egy másik magyarázat is, miszerint egyszer egy sportoló ráharapott az olimpiai érmére azzal a felkiáltással, hogy „Ez valódi?”. A kérdést ezernyi vakuvillanás követte, mert a fotósok „aranyosnak” találták a pillanatot, és megvolt a mozdulatban az a plusz, amitől egyedinek érezték a készült képet. Innentől kezdve a többi már történelem.
De akármi is legyen az éremharapdálás eredete, nem szabad túl komolyan űzni a dolgot, mert egy erősebb harapás és búcsút inthet a győztes egy darabjának. Így járt 2010-ben a téli olimpián a szánkós David Moeller, aki úgy ráharapott ezüstérmére, hogy kitört egy foga.