Tények a súlyzós edzésről
by Lőrincz Nikolett
A modern sporttudományban ma már nem szorul bizonyításra, hogy a súlyzós edzés energiafelhasználása nagyobb a kardió edzésénél. Ráadásul súlyzós edzés után jelentkezik egyfajta után-égetés is, vagyis az edzést követően a magasabb anyagcsere-sebesség és a fokozott zsírégetés órákon át megmarad. „Kutatások korábban megállapították, hogy a rendszeres kardió vagy más néven aerob mozgásnak igazából nincs jelentős hatása a testzsírra, emellett hosszútávon a test izomtömegét is csökkenti és ez akár laposabb alakot eredményezhet a vágyott formás izmok helyett” – magyarázza Szász Máté biológus, a Scitec Nutrition táplálék-kiegészítő szakértője, aki számos olimpikon és fitneszversenyző felkészítésében is részt vesz. „Ezzel szemben a súlyzós edzésnek és az izomépítésnek óriási előnye lehet egy nő számára, hiszen sportos, feszes testalkatot formálhat úgy, hogy közben nem kell lemondani a formás, kerek idomokról sem” – állítja a szakértő.
A súlyzós edzéstől nem leszünk testépítők!
Nem kell tartanunk attól sem, hogy testépítőket megszégyenítő izmokat építünk, ha a súlyzós edzést választjuk, hiszen „a női szervezet nem képes olyan mértékű izmosodásra, mint amilyet egy-két női testépítő produkál” – magyarázza Szász Máté. „Ritka, amikor egy profi versenyző férfiakat megszégyenítő izomzattal dicsekedhet. A női szervezet nem termel annyi tesztoszteront, hogy heti, akár 3-4 súlyzós edzéstől és a megfelelően összeállított táplálék-kiegészítők bevitelétől férfias deltákat növesszen” – mondja a szakértő.
Bombaforma nem lehetséges fehérje nélkül!
Szász Máté szerint az edzéstervet érdemes egy háromhetes próbával kezdeni, ez idő alatt már megtapasztalható a súlyzókban rejlő nagyszerű lehetőség az alakformálásra. „Tanácsos az edzéstervet többkomponensű növényi testsúlymanagement-formulával kiegészíteni a reggeli étkezés és edzés előtt, valamint fehérjeturmixot fogyasztani edzés után és lefekvés előtt a megfelelő tápanyagok pótlására” – mondja a szakértő. „Mivel a fehérje az egyetlen olyan tápanyag-típus, mely támogatni képes az izomzat felépítését és megtartását, így bátran mondhatjuk, hogy izomzatépítés, hosszútávon, nem lehetséges fehérje kiegészítők nélkül. A protein turmixok általában három-négyszer több fehérjét tartalmaznak, mint a legsoványabb húsok, ezzel együtt lényegesen kevesebb zsiradékot” – magyarázza Szász Máté. Tegyük hozzá, nem utolsó szempont az ízesítés sem, a nyári melegben edzés után sokkal kellemesebb egy behűtött epres-fehércsokis turmixot meginni, mint két szelet csirkemellet elfogyasztani.
Nyáron is szedjünk vitamint!
„Tévedés, hogy a jó idő beköszöntével a szervezetnek nincs szüksége vitaminpótlásra” – figyelmeztet a szakértő. Sőt, a diétázás, vagy a fokozott fizikai aktivitás, így a rendszeres edzés is, növeli a vitaminigényt. „A vitaminok legfontosabb szerepe nem az antioxidáns-képesség, hanem az anyagcsere fenntartása. Tehát minél intenzívebben edzel, annál fokozottabb az anyagcseréd, és annál nagyobb a szervezeted vitaminigénye.
Heti három-négy edzés mellett – magyarázza a szakértő –, a korábban alkalmazott, hétköznapi multivitaminok helyett már érdemes váltani a sportolók körében elterjedt több kapszulából álló pakkokra, melyekkel a vegyes étrend mellett bevitt vitamin mennyiséget megfelelő módon egészíthetjük ki edzés mellett is.”