Durva megszorítások jöhetnek Angliában
by
Philip Hammond a brit pénzügyminiszter kinevezésekor egy „mindenki számára működő” gazdaságot ígért, amiben az alacsony és magas fizetésű polgárok is megtalálják számításaikat. Ezzel szemben a valóság más mutat.
A Brexit okozta piaci változások a gazdaság minden szereplőjét egyaránt érintik, a pénzügyi elemzők pedig nem sok jót jósolnak a jövőre nézve. A Resolution Foundation friss elemzése arra mutatott rá, hogy a megszorítások az életszínvonalban is változást hoznak majd, főként az alacsonyabb keresetűek esetében. Ezen kívül a fizetések emelkedése is mérséklődni fog az infláció miatt, és a jelenlegi kormány alatt az életszínvonal minősége jelentősen zuhanhat, a 2010 és 2015 közötti évekéhez képest. A kimutatás arról is beszámolt, hogy a csodaszámba menő alacsony foglalkoztatottsági ráta mutatója (5% alatti munkanélküliség), az elkövetkezendő években nem fog megismétlődni, sőt.
A kormány, ígéreteivel ellentétben (amelyek az élhető gazdaság és az alacsonyabb keresetűek támogatásáról szóltak) a segélyek szabályzását, csökkentését tervezi, ami az infláció növekvő mértékével együtt jövedelemcsökkentést, és nehezebb megélhetést eredményez. A Resolution Foundation összegezte, hogy ez kiket fog első sorban érinteni:
- a munkavállalók alsóbb rétegeit, az alacsonyabb keresetűeket
- a jól keresők felső tíz százalékát
- a közepes keresőképeseket, akik jobban járnak
A pénzügyi elemzés a fizetések növekedéséről annyit mondott, hogy a heti reálkereset csupán 1,8%-kal fog növekedni az elkövetkezendő évtizedekben, ami a 2000-res években mért 12,7%-os emelkedéshez képest nagyon kevés.
A helyzet kritikus mivoltával a pénzügyminiszter is tisztában van a közeli források szerint, akik azt is elmondták, hogy Philip Hammond szembe fog nézni a nehéz helyzettel, nem véletlenül tette elsődleges céllá Nagy-Britannia termelékenységének növelését.
Mindezért legtöbben a Brexitet teszik felelőssé, ám a BBC arra hívja fel a figyelmet a témával foglalkozó cikkében, hogy a hanyatló termelékenység már jóval a referendum és a kilépés gondolata előtt fennállt. Tény, hogy a jelenlegi instabil üzleti helyzet ront a jelenlegi szituáción, de a kormány igyekszik stabilizálni a Brexit okozta utórengéseket.