Hírek HU


A köztársasági elnök hétfőn dönthet a CEU sorsáról

Több, mint harmincezer emberre lehet számítani a vasárnapi tüntetésen. Áder Jánosnak legkésőbb hétfőn kell aláírnia a CEU jövőjét meghatározó törvényjavaslatot. Több intézmény, civilszervezet és párt kéri, hogy az elnök forduljon az Alkotmánybírósághoz.
MTI

 

Ha nem vagy képben vagy lemaradtál valamiről, alábbi összeállításunkból most időrendben megismerheted az alig két hete kirobbant CEU-ügy minden állomását.

Március 28-án az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleménye arról tudósított, hogy  szabálytalanságokat tártak fel több Magyarországon működő külföldi felsőoktatási intézménynél, s ennek kapcsán a kormány úgy döntött,  „szigorítja, illetve pontosítja a magyar törvényeket, és kimondja, hogy az EU-n kívüli egyetemek csak nemzetközi egyezmény alapján folytathatnak képzést és adhatnak ki diplomát Magyarországon”.. A közlemény leszögezte azt is, egyetlen egyetem sem állhat a törvény felett.

„Súlyos szabálytalanságokkal működik Magyarországon a Soros-egyetem” címmel ugyanezen a napon arról írt az Origo hírportál, hogy „28 külföldi egyetem szabálytalanul, sokszor törvénytelenül működik Magyarországon”. Köztük említette a Soros György amerikai milliárdos által alapított Közép-európai Egyetemet, a CEU-t is.

Másnap Palkovics László oktatási államtitkár sajtóértekezleten közölte, hogy a jövőben akkor működhetne oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

A Közép-európai Egyetem elnök-rektora még aznap közleményben válaszolt, s ebben leszögezte: „A CEU teljes mértékben a magyar jogszabályoknak megfelelően működik. A tervezett jogszabályt diszkriminatívnak tartjuk, mivel közvetlenül a CEU-t veszi célkeresztbe”.

https://www.ceu.edu/article/2017-03-29/ceu-valasza-nemzeti-felsooktatasrol-szolo-torveny-tervezett-modositasara

Az Egyesült Államok mély aggodalommal tekint a magyar kormány által (március 28-án) benyújtott törvénymódosítási javaslatra, amely súlyosan akadályozná a Közép-európai Egyetem (CEU) működését Budapesten - írta a budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatában.

Március 30-án az Oktatási Hálózat nyílt levélben állt ki a CEU mellett. Álláspontjuk szerint a felsőoktatási törvény módosítása ellehetetlenítené az intézményt. A szervezet a javaslat visszavonására szólított fel, s emlékeztetett arra, hogy a CEU a honi akadémiai élet egyik legjelentősebb és nemzetközileg is legsikeresebb műhelye.

A Financial Times március 30-án megjelent online cikkében annak a véleményének adott hangot,  hogy Magyarország vitába keveredett a Soros György által alapított egyetemmel, s ezért dolgozta ki azt a törvényjavaslatot, amely akár bezárásra is kényszerítheti az intézményt. Orbán Viktor, kormányfő, aki valaha a Soros-ösztöndíj kedvezményezettje volt, mióta 2010-ben visszatért a hatalomba, folyamatosan növeli szorítását a politikai intézmények, média és gazdaság felett.

https://mno.hu/belfold/nemzetkozi-ossztuz-zudult-orbanra-a-ceu-miatt-2392572

Orbán Viktor március 31-én, a Kossuth Rádió szokásos péntek reggeli adásában szólalt meg először a témában. Közlése szerint a „Soros-egyetem” jövője az amerikai-magyar kormányközi tárgyalásokon múlik. A kormányfő emlékeztetett arra, több külföldi egyetem is szabálytalanul működik, köztük „Soros György egyeteme is”. Hangsúlyozta azt is, hogy Magyarországon még egy milliárdos sem állhat a törvények felett, majd hozzátette: „a csalás az csalás, akárki követi is el”.

A CEU közleményben reagált a miniszterelnök nyilatkozatára, kijelentve, hogy Orbán állításával ellentétben Magyarországon nincs érvényben olyan törvény, amely megköveteli, hogy az egyetemek származási országukban is folytassanak képzést annak érdekében, hogy Magyarországon diplomát adhassanak ki. A közlemény hangsúlyozta: a CEU, mely 25 éve vesz részt a magyar felsőoktatásban,  jogosult arra, hogy magyar és amerikai diplomát adjon ki.

Ezen a napon  a Magyar Tudományos Akadémia is nyilatkozott a CEU-ügyről. A Magyar Narancsnak küldött közleményben szolidaritást vállalt a CEU mellett. Időközben több mint 150 európai és amerikai tudós, köztük 14 Nobel-díjas állt ki nyílt levélben a CEU mellett hangsúlyozva, hogy a tervezett törvénymódosítás veszélyezteti az egyetem akadémiai szabadságát..

Április 2-án, vasárnap került sor a CEU melletti első demonstrációra. A menet a „szabad ország, szabad egyetem” jelszót skandálva a Budapesti Corvinus Egyetemtől indult, megállt a CEU Nádor utcai épületénél, majd a beszédek elhangzása után a tömeg a parlamentegészen a Kossuth térig menetelt. A szervezők becslése szerint nagyjából tízezer ember, diákok, egyetemi előadók, civilek, valamint civil és oktatási szervezetek képviselői jelentek meg, hogy tiltakozzanak a felsőoktatási törvény módosítása ellen.

Április 3-án, hétfőn Orbán Viktor a Parlamentben tartott sajtótájékoztatót. Bejelentette,  hogy a magyar kabinet és az Egyesült Államok kormánya tárgyalni fog a Közép-európai Egyetem ügyében. „Jó szándék fogja vezetni a magyar kormányt és bizonyára az Amerikai Egyesült Államok kormányát is, tehát nincs ok arra, hogy bárki ideges legyen. Majd tárgyalunk az amerikaiakkal, hogy ők mit szeretnének” – fűzte hozzá.

Szintén hétfőn tartották meg a Magyar Rektori Konferenciát, amely szerint jogosnak tekinthető az a kormányzati igény, hogy a külföldi intézményekre egyértelmű szabályozást vezessenek be Magyarországon, de ez nem eredményezheti magas színvonalú képzési és kutatási tevékenységet folytató intézmények bezárását. A konferencia a jogszabály hatályba lépését 2019 szeptemberére tolná ki.

Április 4-én, kedden Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere,  a felsőoktatási tervezet benyújtója nyilatkozott. Szerinte a külföldi egyetemek ügyében javasolt törvénymódosítás a magyarok érdekeit szolgálja, az új szabályok betarthatóak.

Az Országgyűlés április 4-én, kedd reggel vitatta meg a törvényjavaslatot, és kora délután a képviselők többségének támogatásával, 123 igen 38 nem ellenében meg is szavazta a CEU-ról szóló törvényt. A Fidesz és a KDNP igennel, az MSZP és az LMP nemmel voksolt. A Jobbik és a DK nem szavazott.

http://www.parlament.hu/irom40/14686/14686.pdf

Az Egyesült Államok a továbbiakban is szót fog emelni a Közép-Európai Egyetem (CEU) függetlenségéért és háborítatlan magyarországi működéséért - közölte az amerikai nagykövetség a szavazás délutánján. A közlemény szerint az Egyesült Államok csalódással értesült arról, hogy a Közép-Európai Egyetemet "célba vevő" törvényt gyorsított eljárással elfogadták.

Maria Vassilakou, bécsi főpolgármester-helyettes szívesen látná a saját városában a CEU-t. "Amennyiben az intézmény új helyet keres, úgy szívesen meghívnám a Soros-egyetemet Bécsbe"– mondta a Kurier című osztrák lapnak.

Christian Kern osztrák kancellár telefonon tájékoztatta Soros Györgyöt a CEU Bécsbe költöztetésének tervéről, ő azonban azt közölte, hogy ilyen döntést egyedül a CEU hozhat, s mint hozzáfűzte, tudomása szerint a CEU-nak nem áll szándékában elköltözni Budapestről.

Előzőleg egyébként Gheorghe Falca, Arad polgármestere is tudatta, hogy örömmel látná városában a hírneves tanintézményt.

Április 5-én az Európai Bizottság is aggodalmát fejezte ki az ügyben. Carlos Moedas, portugál biztos szerint a törvény közvetlenül szemben állhat a tudományos kutatás szabadságával és a nyitottság közös értékeivel.

Április 6-án, csütörtökön volt kormányfők, professzorok és más vezetők sürgették kiállásra az Európai Bizottságot és az EU-s tagországokat a magyar felsőoktatási törvény módosítása ellen.

Az USA-ban tartózkodó Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora a The Chronicle of Higher Education című lapnak adott pénteki interjújában közölte azt, hogy az amerikai külügyminisztérium tisztségviselőket küld Budapestre a jövő héten. Kifejezetten a CEU miatt érkeznek a fővárosba, mondotta, de további részleteket nem árult el látogatásukról.

Az értesülést a budapesti amerikai nagykövetség így pontosította Hoyt Yee, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkára április 10-én és 11-én Magyarországra látogat, hogy a kétoldalú kapcsolatok számos eleméről tárgyaljon magyar kormánytisztviselőkkel, beleértve az amerikai egyetemek magyarországi működésének folytatását fenyegető új magyar törvénnyel kapcsolatos amerikai aggodalmakat. Az amerikai illetékes budapesti tartózkodása során a civil társadalom képviselőivel is találkozik.

Forrás: MTI