A brit kormány 68 évre emelné a nyugdíjkorhatárt
by Mohos Máté
Megemelné egy évvel a várható 67 éves nyugdíj-korhatárt Theresa May kormánya. Az emelést eredetileg 2044-re tervezték, de David Gauke munka- és nyugdíjügyi miniszter szerint a „készpénz-takarékossági lépést” hét évvel korábban, már 2037-től kell végrehajtani.
Gauke, aki az Alsóházban jelentette be a kormány döntését, hangsúlyozta, hogy a nyugdíjak emelkedésével együtt a lépés mind az államháztartás, mind a polgárok számára kedvező hatású lesz, és mindenki jelentősen spórolhat majd rajta.
A Munkáspárt azonban teljesen más véleményen van. Szerintük a korhatár megemelése “a megszorítások elképesztő folytatása”, ami szakértők szerint körülbelül hatmillió embert érintene. Ez a jelenleg negyvenhét évesnél fiatalabb munkásokra vonatkozna, de a Munkáspárt számítása szerint 34 millióan járnak majd rosszul az új konzervatív tervezet miatt.
Az 1970. április 5-én vagy azt megelőzően születettek esetében nem várható változás, ők még a jelenlegi állami nyugdíjkorhatár alapján mehetnek nyugdíjba.
Az új terv kidolgozói szerint a 2046/47-es év a korhatár emelésével 74 milliárd fontot fog megtakarítani az Egyesült Királyságnak. A munka- és nyugdíjügyi minisztérium vezetője szerint ez “összhangban van a generációk közötti tisztesség fenntartásával, valamint a várható élettartam folyamatos növekedésével.”
Ezzel ellenkezik Steven Cameron, az Aegon nyugdíjügyi vezetőjének véleménye. Szerinte a bejelentés ideje “ironikus, mivel a statisztikák éppen azt mutatják, hogy a várható élettartam csökkenhet.”
A nyugdíjkorhatár pedig úgy tűnik, ezzel együtt folyamatosan nőni fog az Egyesült Királyságban. 2019-től ugyanis egy korábbi megállapodás értelmében a jelenleg 65 éves korhatár 66 évre fog növekedni, illetve szintén előre megtervezett módon 2026 és 2028 között eléri a 67 évet, mind a nőknél, mind a férfiaknál.
Forrás: Independent