Hírek UK


Nagy-Britannia visszamondta az elnökséget

A Brexit újabb szövődményeként az Európai Unióból távozást szavazó Szigetország miniszterelnöke, Theresa May az ország nevében lemondott az Európai Tanácsban esedékes soros elnökségről. Nagy-Britannia a 2017-es év második felében töltené be a fél éves periódusra kiírt elnökséget.

May a Brexitre hivatkozva értesítette Donald Tuskot, az Európai Tanács elnökét, hogy a kormány visszamondja az elnökségi jogot, hiszen véleménye szerint így helyénvaló. Bár az EU-tagság hivatalos megszüntetésére előreláthatóan talán csak két év múlva kerül sor, a tárgyalások jövőre elkezdődhetnek, így a 2017-es év őszi felében Nagy-Britannia olyan tárgyalássorozattal néz szembe, ami mellett az elnökségi pozíció nehezen vállalható May szóvivője szerint.  

Bár az EU-s tagállamok a mihamarabbi intézkedésre ösztökélik a kilépés mellett voksoló Britanniát, Theresa May, akit múlt héten iktattak miniszterelnöki hivatalába, nyilatkozatában ennek ellenkezőjére utalt. May beszélt a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyéről, amely a kilépés menetét tartalmazza, és szavaiból kiderül, hogy a 2016-os év végéig nem kívánják életbe léptetni a cikkelyt, pontosabban egészen addig, míg a brit kormány tárgyalási stratégiája nem áll szilárd alapokon.

Theresa May ezen a héten megteszi első külföldi látogatásait is az Unió kardinális politikusaihoz. Szerda este Berlinben Angela Merkelt, német kancellárt keresi fel, míg csütörtökön Párizsban Francois Hollande fogadja. A Downing Street közleményéből kiderül, hogy a brit kormányfő minden valószínűséggel haladékra fejezi ki igényét az Unió befolyásos vezetőinél, annak érdekében, hogy első ízben az Egyesült Királyság kormányaival és a különböző gazdasági szektorok vezetőivel tudjon konzultálni.

Forrás

Ez az állásfoglalása átfedésben van a múlt heti kijelentésével, miszerint minél szorosabban be kívánja vonni a skót kormányt a tárgyalásokba az EU-tagság megszűnésének feltételeiről. May a múlt héten Edinburghban járt és Nicola Sturgeon skót kormányfővel a brit szövetség jövőjére tértek ki. Ahogy May kifejezte, a brit egység és egyetértés fontosabb a kiválás előkészítésénél, így addig biztosan nem léptetik hatályba az 50. cikkelyt, amíg nincs az Egyesült Királyság tagállamai által egyetemlegesen elfogadott ideológia, célrendszer és megállapodott stratégia.

Theresa May októberben fog először tárgyalni mind a huszonhét tagállam vezetőivel az Európai Tanács találkozóján, amelyen az Egyesült Királyság stratégiája lesz terítéken, és amikorra az addigra már egyeztetett alapok sokkal tisztább beszédet tesznek majd lehetővé.