Hírek UK


„Túl sok a bevándorló”

A befogadó országok közül egyre többen hangoztatják a frázist és az érintett régiók lakosságának csupán ötöde tartja pozitívnak jelenlétüket. Összességében mindenki szabadulna a menedékkérőktől.


A hétfőn publikált felmérés árnyalt képet fest a migráció elfogadásának jelenlegi helyzetéről a befogadó országokban, ami 16 040 embert kérdezett meg a 16 és 64 év közötti korcsoportból. Az internetes felmérést az Ipsos készítette interneten keresztül, ami 22 országot érintett.

Ordító különbségek

A kapott eredmények tükrében észrevehető a vélemény és vélemény közti hatalmas szakadék. Az összes megkérdezettet tekintve 49 százalék véli úgy, hogy a bevándorlók túl sokan vannak. Olaszországban viszont 65 százalék, Belgiumban 60 százalék, Franciaországban 57 százalék, Németországban 50 százalék, az Egyesült Királyságban 49 százalék véli így.

Csupán a válaszadók 20 százaléka gondolja azt, hogy a bevándorlók pozitív hatással vannak országukra. Ezt a véleményt a legtöbben épp az Egyesült Királyságba osztják (35 százalék), ahol pont a bevándorlók miatt robbant a brexit-bomba, és menekültek hanyatt-homlok az EU-ból.

A megkérdezett országok közül Spanyolország lakossága (20 százalék), Németországé (18 százalék) véli úgy nagyobb többségben, hogy a bevándorlók pozitív hatást fejtenek ki, viszont ez az arány Franciaországban és Belgiumban jóval alacsonyabb, ott alig több mint minden tízedik ember gondolja úgy, hogy a bevándorlók jót tesznek az országnak.

“A többi között a Földközi-tenger partjaira érkező menekültekről szóló képsorok felerősítik az ellenőrizetlen migrációs jelenségektől való félelmeket Európa legtöbb országában, és a legfőbb kérdés az, hogy tudnak-e a bevándorlók integrálódni”

– hangsúlyozta alá Yves Bardon, a felmérést készítő Ipsos programigazgatója.

Bardon továbbá arra is kitért, hogy a munkanélküliséggel küzdő országokban többen tartanak a bevándorlók jelenlététől, mert úgy vélik, hogy a kevesebb vagy képzetséget sem igénylő munkákat elfoglalják.

Sarkalatos pontja volt a kérdőívnek a fokozódó terrorizmus és a migráció kapcsolata, amiről a megkérdezettek 61 százaléka véli azt, hogy létező dolog. Szerintük a menedékkérők soraiban terroristák is beszivárognak az országba. Franciaországban, Olaszországban és Németországban az emberek több mint kétharmada gondolja így.

Merkel kitart igaza mellett

A német kancellár szerint „helyes döntés volt a menekültek beengedése Magyarországról”. A a Ruhr Nachrichten című német lapnak adott interjúban arra is kitért, hogy a kormány "nagy feladatoknak állt neki", hogy ne ismétlődjék meg a tavalyi helyzet. Először is fel kell számolni a "bűnöző embercsempészek" üzleti modelljét, másodszor "meg kell tanulnunk jobban védeni és ellenőrizni európai külső határainkat", harmadikként pedig többet kell tenni a menekülésre kényszerítő okok megszüntetéséért, hogy az emberek ne vágjanak neki a veszélyes útnak.

"Továbbra is az a meggyőződésem, hogy sikerülni fog"

 - mondta Angela Merkel.

Arra a kérdésre, mennyire aggódik amiatt, hogy behurcolják Németországba a törökországi belső konfliktusokat, Angela Merkel kiemelte, hogy a vélemény és a gyülekezés szabadsága az ország valamennyi lakosát megilleti, de a nézeteltéréseket természetesen békésen kell rendezni. Hangsúlyozta: elvárja a régen Németországban élő török származású emberektől, hogy "nagymértékű lojalitással" viszonyuljanak Németországhoz.