Építészet


A Várkert Bazár falain túl- Csomor Csilla exkluzív beszámolója

A valaha volt Budai ifjúsági Park mára a főváros legszebb pontjává nőtte ki magát, és akárcsak egykoron most is mindenki igényét igyekszik kielégíteni, csak ezt kevesen tudják. Szemellenzős turisták, békebeli hangulat- a Várkert Bazár háziasszonya mesél a XIX. századi épület titkos mindennapjairól.


Csomor Csilla a Barátok Közt sorozat egyik legismertebb karakterét alakító színésznő, mára szögre akasztotta Zsuzsa szerepét, és arra koncentrál, amit mindig is szeretett: a hivatására, és a művészetekre.

„Miután elkészítettem második önálló estemet valami új kihívásra vágytam. Pont abban az időben keresett a Várkert Bazár egy program-moderátort, úgyhogy elküldtem a pályázatomat” – mondja Csomor Csilla. „Olyan embert kerestek, aki jártas a művészetekben, ismert, de nem megosztó személyiség, és nem egy „elhasznált” celeb. Egyszóval hiteles ember, én pedig annak tartom magamat.”

A pályázat sikeresen célba ért, és kisvártatva Csilláé lett a megtiszteltetés, hogy a Várkert Bazár arcává váljon, és levezényelje a programokat, kiállításokat.

„Az első munkanapomon – amikor a Csontváry kiállítás elkezdődött- már mélyvízbe dobtak. Megoldottam, úgy fogtam fel, mint egy szerepet, de vannak olyan események és programok, ahol egyszerűen nem szabad hibázni, már csak a magas rangú meghívott vendégek miatt sem. Mindez igazi kihívás, aminek meg kell felelni”

–teszi hozzá Csilla.

Kulturális oázis gyönyörű burkolatba bújtatva

Ám a Várkert Bazár nem mindig nézett ki így. Az 1875-1883 között, Ybl Miklós tervei alapján épült neoreneszánsz épületcsoport, ami később a Világörökség részévé vált, a második világháborúban súlyos károkat szenvedett. 1961-től a budai Ifjúsági Park működött, de húsz évre rá be kellett zárni, mert az épület életveszélyessé vált. Ezt követően, bár számos elképzelés született hasznosításáról, a jelenkori Várkert Bazár közel harminc éven át kihasználatlanul állt.

Renoválására 2011-ben került sor, és a munkálatok során egyebek mellett török és középkori kerámiákat, használati tárgyakat, ékszereket és fegyvereket tártak fel a régészek. Például a Vízhordó-lépcsőtől délre található terület a középkorban és a 16–17. században külvárosnak számított, ahol temetők húzódtak, melyek az 1684-es, 1686-os ostromok idején pusztultak el. De előkerült még több száz, faragott kő és öntött fém ágyúgolyó, amik valószínűleg Buda visszafoglalásának idejéből származnak.

wikimedia.org


A Várkert átadására 2014-ben került sor, ami eredeti fényében pompázott, némi modern építészeti jelleggel ötvözve. A felújított épületegyüttesben összesen 2500 négyzetméternyi kiállító helyiség, 900 négyzetméter multifunkcionális rendezvényterem és vendéglátóegységek kaptak helyet, amelyek az egykori várat a nyüzsgő kulturális élet főszínterévé változtatták.

A Várkert felújítása után minden korcsoport számára vonzóvá vált: a gyönyörű, zöldellő fűvel borított, szökőkutakkal és szobrokkal tarkított kert, az izgalmas szellemi feltöltődést ígérő kiállítások és a vár lélegzetelállító panorámája mindenkit rabul ejt. A Várkert Bazár felújítása tehát nem csupán műemléki rekonstrukció, hanem a főváros kulturális életének felpezsdítésére is szolgált.

„Gyakorlatilag heti három-négy rendezvényünk is van. Télen-nyáron, nincs kivétel. Mindenféle igényt igyekszünk kielégíteni. Például sok ingyenes program van, de jazz és táncestekkel is készülünk”

- mondja Csilla.

A programsokszínűség égisze alatt július 26 és augusztus 13 között megrendezésre kerül a Táncbazár, augusztus 18-tól pedig megnyílik a Szalay-Sokol- Picasso kiállítás, azaz a KOGART. Ezt követi a Klassz a pART-on rendezvénysorozat illetve közben a Zenélő Budapest programjai is kapcsolódnak a Várkerthez. Minden pénteken, szombaton és vasárnap 16 és 17 órakor (augusztus 16-ig) a Várkert Bazár Gloriettje és szökőkútja környezetében huszár ruhás rézfúvós együttes lép fel. Ugyancsak ebben az időszakban vasárnaponként 14.30-kor és 15 órakor négytagú szaxofon együttes J. Strauss polkáival szórakoztatja a sétálókat a neoreneszánsz kertben. Sőt a Zeneakadémia jelenlegi és volt növendékei egyórás programban hazai és külföldi zeneszerzők ismert, vagy éppen kevesebbet hallott műveit játsszák minden csütörtökön, 19.30-tól a Várkert Bazárban.

A zenei élmények mellett sok féle lehetőséget kínál a kikapcsolódásra a Várkert.

„Az időszaki és állandó kiállításokhoz kapcsolódó színházi program is elérhető illetve korabeli vers próza esték, nem beszélve az ingyenes rendezvényekről, koncertekről”

- egészíti ki Csilla.

A felfedezés öröme minden programban ott rejlik, de a Várkert Bazár háziasszonya egy kicsit csalódott, mint mondja:

„Annyi féle programot kínálunk, s noha kezd elterjedni a Várkert Bazár jó híre, jöhetnének többen. Le kell venni azt a bizonyos szemellenzőt és megnézni mit nyújt: egy gyönyörű helyszínt, ahova az ember örömmel jön, minden nap. A Várkert egyszerűen  csodás, őrzi a régi kor emlékét, meg tudja mutatni milyen volt régen az élet, de mégis modern és alkalmazkodik a változásokhoz, és állandó békebeli hangulat jellemzi.”