Család


Hozhat kevesebb feszültséget a karácsony? Hát persze!

Ezen a héten a karácsonyi készülődésre fókuszálunk, mert hát nyakunkon az ünnep. De ennek nem feltétlenül kell nyomasztónak lennie! Segítünk oldani a feszültséget, a következő napokban ehhez kínálunk többféle olvasnivalót.

November végétől minden a karácsonyról szól. Ünnepi díszbe öltöznek az utcák, egyre több felől hangzanak fel a jól ismert karácsonyi dalok, és egyre zsúfoltabbak az üzletek, a bevásárlóközpontok. Miközben egymást kérdezgetjük, te kinek mit ajándékozol, nálatok mi a menü, rendszerint te is szinte becsúszol a karácsonyfa alá, bármennyire igyekszel?, rádió- és tv-műsorok buzdítanak arra, hogy keressük fel szeretteinket. Való igaz, itt az alkalom, hogy együtt legyünk azokkal is, akikkel év közben sehogy sem sikerül találkozni.

Mert hát a karácsony valóban a szeretetről szól, egykor nem is volt más, mind békés családi együttlét, közös énekkel, zenével, játékkal. Aztán átestünk a ló másik felére, az ünnep fokozatosan afféle költekezési versennyé vált, amelybe benevezve a családok egy része erőn felüli terheket vállal, hogy lépést tudjon tartani. De kivel is? A család tehetősebb részével? A szomszéddal? A kollégákkal?  Vagy netán magunknak akarunk valamit bebizonyítani? Biztos, hogy erre van szükség?

Egy tavaly végzett reprezentatív felmérés szerint a magyarok 42 százaléka számára stresszes a karácsony, de jó hír, hogy ugyanekkora azoknak az aránya, akik igyekeznek kerülni a feszültséget – például úgy, hogy megbeszélik, ki mire vágyik, hogy valóban azt kapja, ami örömöt okoz a számára. A feszültségcsökkentésnek van más módja is. A tudatos vásárlás feltétlenül ebben segít, és ezt a hétköznapokban jól be lehet gyakorolni: listával indulunk el, így csak azt és csak annyit vásárolunk, amire valóban szükség van. Aki előre kigondolja, mekkora keretet szán az ajándékokra, és mekkorát a vendéglátásra, majd idejekorán megtervezi, melyik nap mit szerez be, és otthon mit készít elő, sokat tesz a nyugodt készülődés érdekében.

A keretek betartása fontos, ahogy az is, hogy ne vállalja senki túl magát. Osszuk meg a teendőket! A család minden tagja vegye ki a részét belőlük – lehet nekik is listájuk! –, hiszen van, aki ügyesebb, van, akinek több az ideje, így a közös öröm egyben közös siker is lesz. Nem érdemes erőltetni a plafonig érő fát, és rajta az évről évre megújuló színvilágot, sem az ötfogásos menüt és az ötféle desszertet, ha láthatóan nincs rá elég idő és energia, netán a „kereslet” is elfogyott, mert mondjuk egyre nagyobbak a gyerekek. Lehet a fa kisebb – van, ahol csak ajtódísz és fenyőágak idézik az ünnepet –, az ételsor pedig rövidebb, hogy a háziasszony se halálfáradtan pihegjen az asztal mellett. Pénztárca- és mérlegkímélő megoldások ezek, az energia- és nyugalomfaktorról nem is beszélve.

Na és az ajándék? Mindenképpen olyan legyen, ami „más”, és ne olyan, amit a megajándékozott amúgy is megvenne magának. Lehet a már említett, megbeszéljük, ki mit szeretne kapni változat, mert ebben ugye nincs kockázat, a vágyak mégis megfogalmazódhatnak, de lehet az ajándék másként is személyre szóló. Akit jól ismerünk, annak bátran adhatunk élményt ajándékba – akinek kevés ideje jut saját magára, kaphat masszázsbérletet, a színház-, koncert- vagy operakedvelő nívós előadásra szóló jegyet, a nagyvilágban előszeretettel kalandozó repülőjegyet (szerencsés esetben ez olcsóbb is lehet mint egy koncertjegy), az édesszájúak saját készítésű dzsemet, az emlékeket szívesen felidézők személyre szóló fényképalbumot, akár annak elektronikus változatát. Így elkerülhető a szokásos nyakkendő, sál, könyv és CD vásárlása – de ha mégis ezek egyike lenne a befutó, biztos siker az ajándékutalvány, mert aki kapja, kedve szerint megmártózhat a széles választékban. Az ajándék lehet kollektív, a család minden tagjának szóló is, mert a közös élmény mindennél jobb, legyen az egy klassz koncert, egy izgalmas tematikájú városnéző túra, egy főzőtanfolyam vagy egy pihenésre és szórakozásra egyaránt alkalmat nyújtó hosszú hétvége.

A jól eltalált ajándék dupla öröm, azé is, aki adja, és ezúttal is igaz, hogy a kevesebb sokszor több. Kerüljük a túlzásokat! Így nem hozzuk zavarba a másikat, és gondtalanul élvezhetjük egymás társaságát, hiszen ez az ünnep célja, a békés, nyugodt együttlét. Végezetül: ha tehetjük, segítsünk azoknak, akiknek szegénységben, szűkösségben telik a karácsony. Legyen minél több helyen meleg, jusson minél több család asztalára a kevésnél valamivel több, hogy a gyerekek ott is megérezzék: ez a nap más, mint a többi.

Kövesd a hét további írásait, igyekszünk minden nap témába vágó, hasznos információkkal szolgálni.