Sport


Hét éremmel zárt a magyar csapat a rövidpályás gyorskorolya Eb-n!

Tarolt a magyar csapat: egy arany- és hat ezüstéremmel zárta a torinói Európa-bajnokságot. Rég volt a sportágban ilyen ívű magyar siker.


A rövidpályás gyorskorcsolya, aminek angol megfelelője a shorttrack egy téli olimpiai sportág, a gyorskorcsolya egyik szakága. A versenyszám nehezebb, mint a gyorskorcsolya, több bukás is jellemző egy-egy futamra, ami a pálya sajátosságaiból fakad.

A rövidpályás gyorskorcsolyát jégkoronghoz használt jégpálya közepén, egy 111,12 méter hosszú, bójákkal jelölt oválpályán űzik, amin a gyorskorcsolya pályafelfestése található. A verseny során így a szabályozott pályaváltás hiányzik, szabadon előzve igyekszenek a legjobb pozíciót kivívni a sportolók, ami miatt a látvány a pályakerékpáros futamra hasonlít. Jellegzetessége a versenyeknek, hogy a sportolók a kanyarokban élesen bedőlnek, annyira, hogy a kezüket a jégre helyezve akadályozzák meg a kicsúszásukat.

Ha viszont még mindig nem ugrott be, miről van szó, erről biztosan tudni fogod:

A kiváló állóképességet, összetett izommunkát, és remek korcsolyázó adottságot igénylő sportban a magyarok összesen hét érmet szereztek. A magyar szövetség gyorsasági szakágának vezetője, Darázs István szerint ez többek közt annak köszönhető, hogy a versenyzők „csapatként bizonyítottak”.

"A férfiak egymást segítve értek el kiváló eredményeket"

- mondta a sportvezető.

"A váltóra úgy érzem, kissé elfáradtunk, ennek tudható be, hogy Knoch és Liu Shaolin Sándor egy-egy apró hibájából fakadóan a másodikról visszaestünk a negyedik helyre. Burján Csaba azonnal javítani akart, de ez hibához vezetett és kicsúszott".

Darázs ezen kívül rendkívül elégedett volt a női stafétával, amely ezüstérmesként zárt. Szerinte ez a négyes szintén a világ élvonalába tartozhat, amikor kiegészül a combsérüléssel bajlódó Heidum Bernadettel.

Érmek és szerzőik

Az első éremszerző Keszler Andrea volt, aki a női 1000 méteres fináléban sokáig a mezőny hátsó felében haladt, ám az utolsó körökben, amikor két versenyző elesett felküzdötte magát, így ezüstérmet szerzett. Keszler Andrea valamint – Kónya Zsófia, Bácskai Sára és Jászapáti Petra társaként – a váltóval is a második helyen végzett.

"Egy lábon kellett egyensúlyoznom, amikor elestek előttem, de sikerült állva maradnom. Nagyon erős tempót diktáltak az élen, ezért haladtam a mezőny végén, nem akartam fölöslegesen fárasztani magam. A végén lett volna lehetőségem az aranyérem megszerzésére is, de ennek az ezüstnek is nagyon örülök"

- mondta a fináléja után Keszler az MTI-nek. 

A férfiak 1000 méteres döntőjében egy magyar testvérpáros Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang is szerepelt. A férfiak egymást segítve versenyeztek, aminek meg is lett az eredménye: Liu Shaolin Sándor aranyéremmel, Liu Shaoang az ezüstéremmel gazdagodott.

"Nem beszéltük meg előre, hogy összedolgozunk, de végül így történt. Én elöl tempót mentem, a testvérem pedig védte a pályát. Izgalmas verseny volt"

 – mondta a finálé után Liu Shaolin Sándor az MTI-nek. 

A magyar csapat szép eredményekkel tért haza az Eb-ről, amit kifejezetten nehéz versenyszámokban ért el.