Sport


Hosszú Katinka: „Köszi Anyu”

Hosszú Katinka, az ötszörös világbajnok, világcsúcstartó úszó olimpikon, és édesanyja, Barbara lesz a „Köszi Anyu”kampány magyar nagykövete a 2016-os Riói Olimpiai játékokon.

Katinka ezzel is megköszöni a sok anyai türelmet, törődést. A “Köszi, Anyu!” kampányához készült Globális kutatást a P&G ezúttal a 2016-os Riói Olimpiai Játékok alkalmából indította útjára. Az ötlet hátterében az édesanyák számára mondott köszönetnyilvánítás áll, amiért erősen és elkötelezetten támogatják gyermeküket, nagy hatást gyakorolva ezzel jövőjükre. Többek között az édesanyák segítségével válhat egy gyermek világhírű sportolóvá – vallja a kampány, amelynek magyar nagykövetei Hosszú Katinka ötszörös világbajnok, világcsúcstartó úszó olimpikon és csodálatos édesanyja, Bakos Barbara.

Nagyszerű édesanyák

15 országban több mint 14 ezer édesanya töltötte ki a Procter&Gamble kérdőívét. A felmérés célja az volt, hogy kiderítse milyen a világ különböző pontjain édesanyának lenni, milyennek látják magukat ebben a szerepben az anyák, és milyen tulajdonságokat kellett magukban kifejleszteniük ahhoz, hogy megfeleljenek a modern anyaság kihívásainak. A kérdőív a P&G 2016-os Riói Olimpiai Játékok alkalmából újraindult “Köszi, Anyu!” kampányának része.

A P&G a globális kutatást kiegészítve Magyarországon egy sport specifikus kérdőívet készített a Magyar Olimpiai Bizottság közreműködésével. Olimpikonjaink édesanyái válaszoltak az élsportoló gyermekek nevelésével és önmaguk anyai értékeivel kapcsolatos kérdésekre.

80%-uk elismerte, hogy nagyobb türelemre volt szükségük az élsportoló gyermekek nevelésekor. A humor fejlesztése is fontos volt számukra, valamint nagy kihívást jelentett, hogy érzelmileg erősek maradjanak, akkor is, amikor különböző nehézségek elé állítja őket az élet.

A „Köszi, Anyu!” kutatásból kiderült, hogy az anyukák közel fele a legtöbb nevelési tanácsot és információt saját édesanyjától kapta.

Egy élsportoló felnevelése – A magyar édesanyák válaszai

A szülőkre még több feladat hárul, ha gyerekeik valamilyen sportot űznek, nyelv- vagy zenei órára járnak. A magyar anyák 53%-a 1 fő, vagy éppen semmilyen segítségre nem számíthat, amikor a gyermekekkel kapcsolatos vagy a háztartásban végzendő feladatok elvégzéséről van szó. Az édesapák többnyire az élsportra nevelésért, a sporton kívüli jövőre való felkészítésért és a versenyekre járásért felelősek ezekben a sportos családokban. Előfordul, hogy nagyszülők vagy más rokonok segítenek be a családi hagyományok átadásában és a gyermekek iskolába, óvodába járásában. A gyakorlati teendők mellett fontos a lelki támogatás is: a jelentős versenyek előtti időszakban az édesanyák kétharmada gondosan igyekszik megkímélni gyermekét minden olyan dologtól, ami nem kapcsolódik a sporthoz, hogy ezzel is segítse a kitűzött célok elérését.