Hírek HU


Áder János mégis aláírta a lex CEU-t

A köztársasági elnök hétfőn este a tiltakozás, a magyar és nemzetközi tudományos világ kérése ellenére aláírta a felsőoktatási törvény módosítását, ami ellehetetleníti a Magyarországon 25 éve sikeresen működő Közép-európai egyetemet, a CEU-t.

Vasárnap 60-80 000 tiltakozó diák, egyetemi oktató és sok-sok civil vonult végig az utcákon a Várkert bazártól egészen a Parlamentig. Az MTA és számos más oktatási és művészeti intézmény fordult a államelnökhöz azzal a kéréssel, hogy ne írja alá a törvénymódosítást, Áder János mégis úgy döntött, hogy mivel „a törvénymódosítás a tanulásnak és tanításnak az Alaptörvény X. cikkében rögzített szabadságát nem sérti” elfogadja a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény módosításáról szóló javaslatot.

Áder János politikai vétójoggal visszaküldhette volna a törvényt újratárgyalásra az Országgyűlésnek vagy alkotmányos vétójogával élve az Alkotmánybíróságra is felülvizsgálatra, de a köztársasági elnök inkább a harmadik opciót választotta. Döntésének következményeként azok az egyetemek, amelyek nem tesznek eleget az új követelményeknek, 2018-ban már nem vehetnek fel új hallgatókat. Ez helyrehozhatatlan károkat okozhat a Central European University-nek (CEU-nak), amely a parlament által kedden elfogadott törvénymódosítás kivételezett célpontja.

Az Együtt ellenzéki párt azonnal reagált a hírekre, közleményükben azt írják, hogy Áder János képtelen vagy nem akar szembeszállni Orbán Viktor politikájával, ezért mától nem tekintenek rá legitim köztársasági elnökként.

A köztársasági elnök a törvénymódosítás aláírása után nyilatkozatot adott, melynek teljes szövege itt olvasható.

Szöveg és kép: 1 2 3