Hírek UK


Nincs mitől félnie az angliai magyaroknak

A brexit után a bevándorlók láthatatlan célkereszttel éltek a hátukon, gyűlölet, erőszak, megbélyegzés övezte mindennapjaikat. Mára azonban, csitultak a kedélyek és egy friss közvélemény kutatás is azt mutatja, hogy a britek nem küldenék vissza a külföldi munkavállalókat.


A referendum óta hullámvasútszerűen változik a bevándorlók által kiváltott érzelmi skála. Míg a kezdetekben a kitoloncolás gondolatától pánikolt a világ, mára sokkal kiegyensúlyozottabb a helyzet. Ezt hivatott bizonyítani a British Future nevű agytröszt által ismertetett felmérés is, ami szerint az emberek 84 százaléka vélekedik úgy, hogy a szigetországban élő európai uniós állampolgárok az Egyesült Királyság EU-ból való várható kilépése után is Nagy-Britanniában maradhassanak.

De nem csak azok vélekednek így, akik anno a maradásra voksoltak, ugyanis a kilépés pártiak 77 százaléka vélekedik hasonlóan.

Az ICM intézet által készített közvélemény-kutatás eredményei arról tanúskodnak, hogy széles rétegeket "aggaszt" a bevándorlás ügye, ugyanakkor azt is elismerik, hogy munkájuk révén a bevándorlók hozzájárulnak a gazdaság teljesítményéhez és a társadalom hasznára vannak. Sokan támogatják, hogy további képzett munkaerő érkezzen Nagy-Britanniába: mindössze 12 százalék szeretné, ha csökkenne a képzett munkaerő beáramlása, 46 százalék támogatja, hogy növekedjen, 42 százalék pedig a mostani arányt tartja megfelelőnek. Főként az ápolókat, orvosokat, informatikai szakembereket és tudósokat várják. A megkérdezettek 62 százaléka támogatná viszont, hogy csökkenjen a képzetlen munkaerő beáramlása.

A felmérés kitért a bevándorlás politikára is. A válaszadók háromnegyede szerint szükség lenne új modellre, amely révén ellenőrizni lehet, ki jön az országba, de fenntartja a gazdaság és a társadalom számára hasznos mértékű bevándorlást.

A közvélemény kutatás utal a brit kormányra is, amely a brexit óta hangoztatja, hogy a külföldi munkavállalók jogai nem fognak csorbulni.