Tíz érdekesség, amit biztosan nem tudtál a londoni buszokról!
by
A város ikonikus négykerekűiről ki ne hallott volna már? Ám ahány busz, annyi történet és izgalmas titok, amelyekből csokorba gyűjtöttük azt a tízet, amiről még a tősgyökeres londoniak sem tudnak!
Baltával vágott idomok, az elmaradhatatlan piros szín és a jó öreg számozás, a három alap dolog, ami mindenkinek beugrok a double decker hallatán. London ikonikus buszát azonban nem csak e triumvirátus teszi azzá, ami. Eláruljuk hát, a kétemeletesek alig ismert mindennapjait.
Kezdetek
Az első double decker nem volt se double se decker. Helyette volt három ló és huszonkét utas számára elegendő férőhely. A járat pedig csak Paddington és Bank között közlekedett. Persze 1829 óta sokat javult a helyzet.
Színes színek és a számok
A buszok egészen 1907-ig különböző árnyalatokban rótták az utakat. A színek az adott útvonalat jelölték. Aztán egyszer csak valaki kitalálta, hogy a színeket számokkal helyettesítsék, így lettek a buszok pirosak, és számozottak.
Érdekesség, hogy csupán három darab háromszáz alatti számot nem használnak a buszok jelölésére a: 218, 239, 278-at.
Egyesülés
1917-ben a London General Omnibus Company-t megvásárolta a londoni metrót is üzemeltető cég. Az egyesüléssel megszületett a város másik ikonikus szimbóluma a piros kört ketté szelő „underground” felirat. Előbbi a buszt, utóbbi értelem szerűen a metrót jelöli.
Charles Dickens busz ódája
A híres író annyira odavolt a buszokért (akkor még omnibuszként működő járat), hogy magasztaló esszét írt róluk. Ebből eredeti nyelven, a legkedveltebb sorok az író tollából: "from the glass-coach in which we were taken to be christened, to that sombre caravan in which we must one day make our last earthly journey, there is nothing like an omnibus."
Az első buszjegy
Az első buszjegy csupán egy shilling-et kóstált, ami öt penny.
Napjaink öröksége
Az omnibuszokat szépen lassan felváltották a négykerekű motorral hajtott változatok, amelyek közül a vidéki járatokat a környezethez való igazodás végett zöldre festettek, ezek az úgynevezett Routemasterek. Mára csupán két Routemaster van szolgálatban, ezek a Trafalgar Square-től a Tower Hillig és Kensington High Street-től Aldwych-ig közlekednek.
Fáradhatatlan igáslovak
A buszok naponta több mint hat millió utast szállítanak. Összehasonlításképp, a fedélzeten megfordulók 1%-a már megtöltené az Emirates Stadium-ot.
Online
Az interneten létezik egy olyan térkép, amelyen valós időben nyomon követhetőek a buszok. Meglesnéd őket? Itt megteheted!
Szellemlovas
Kering egy történet a londoni szellembuszról, ami állítólag éjszakánként letolja a vezetőket az útról. Legutóbb 1990-ben a Cambridge Gardens-nél bukkant fel. Halálesetet is kötnek megjelenéséhez, állítólag 1934-ben egy kigyulladt autó közelében is látták.
James Bond
A világhírű filmkarakter kódneve egy a londoni busztól származik. Ian Fleming egyszer elárulta, hogy azért lett Bond 007-es, mert kedvenc pubjához ezen számozású busz szállította.
Kép: 1