Brexit


Akár egy évtizeden át is húzódhat a brit kilépés

A június 23-i referendum óta nagy ívű pozitív változás nem volt észlelhető az Egyesült Királyságban, negatív viszont annál inkább. Ha a Brexit még tovább húzódik, az országnak okozott károk szinte visszafordíthatatlanná válnak, a Corvinus Egyetem szakértője szerint pedig esély van a tíz éven át eltartó huzavonára.

A Nagy- Britannia Európai Uniós tagságáról szóló népszavazáson a kilépéspártiak győztek 51,9-48,1-re. A referendum értelmében, így a szigetország távozik az EU-ból, de ez inkább elméleti kérdés, mintsem gyakorlati.

A hétköznapokban ugyanis a Brexit tényleges végrehajtása sehol nem tart. A tárgyalássorozatok ugyan zajlanak, de ahogy telnek-múlnak a hónapok a megállapodás sikeressége egyre messzebbre kerül. A gazdaság és a pénzügyi szektor eközben komoly károkat szenved el: a bankok a kivonulást tervezik, a munkanélküliségi ráta pedig nem marad a korábbi szinthez hasonlóan alacsony.

De nem csak a gazdasági színtéren, hanem a mindennapokban is érzékelhető a negatív hatás. A lakosság durva megszorításokra készülhet, és a külföldi munkavállalóknak is fel kell kötni a nadrágot. Ha a tervezett létszámstop érvénybe lép, akkor jóval kevesebben telepedhetnek és vállalhatnak munkát a briteknél.

Több Citys gazdasági szakértő adott hangot azon véleményének, miszerint a jelenlegi helyet, az egy helyben toporgás, csak ront az Egyesült Királyság pénzügyi helyzetén, ami az élet minden területén érezteti hatását. Gyors és határozott döntéssorozatokra lenne szükség, s habár Theresa May kifejtette, hogyan viszonyul a „soft” és „hard” Brexithez, ez még kevés ahhoz, a folyamat beinduljon.

A budapesti Corvinus Egyetem szakértője Gálik Zoltán szerint a brit kilépés akár egy évtizeden át is fennállhat. Mint mondta: a kilépést szabályozó 50. cikkely életre hívását követő kétéves időtartam a végső megegyezésre kevés, vagyis valószínűleg ez alatt az idő alatt csak egy átmeneti megállapodás születik majd.Nem csupán az EU és Egyesült királyság kapcsolatrendszerét kell újrafogalmazni, hanem a helyzet megkívánja Nagy-Britannia globális szerepvállalásának átalakítását is.

Meglátása szerint, ha Nagy-Britannia komolyan gondolja cselekvési szabadságát, akkor nem csak az EU-ból, hanem a vámunióból is ki kell lépnie. Ehhez pedig Theresa May foggal-körömmel ragaszkodik. Ha a közös piacról a britek kiszorulnak, akkor az országnak a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályai szerint kell kialakítania gazdasági kapcsolatait. Ugyanis az Egyesült Királyság ma az EU-n keresztül része a WTO-nak és nincsenek önálló vámtarifa kedvezményekről szóló megállapodásai. Ezeket, a kilépés esetén 160 országgal kell újratárgyalnia, ami egy hosszú folyamat - fűzte hozzá.

Hogy mikor indul ténylegesen a kilépés, és az hogy mikor zárul, a jövő kérdése.