Fűszernövények
by
Ha frissnek mondott fűszert is vásárolunk, jobb, ha tudjuk, hogy nagy utat tett meg a szupermarketig, s a csomagolást is meg kellett várnia, a polcra való kipakolást is, mielőtt bárki a kosarába helyezhetné. A gasztronómia szerelmesei bizonyára jobban örülnének, ha kedvenc fűszereikért csak a kertbe kellene kimenniük, vagy ha kert nincs, csak az ablakpárkányig elnyúlniuk. Nem nagy ördöngösség kedvenc európai fűszereinket a közelünkben tudni, hadd adjak ehhez néhány egyszerű tippet.
Közkedvelt zöldfűszereink nagy része dél-európai mediterrán országokból származik, s Nagy-Britannia déli részein legtöbbjük évelőként is vígan megél, mint például a rozmaring, melyből 2 méteres példányokat is fel lehet fedezni London belvárosában. Éppen ezért nagy részüket nyugodt szívvel kiültethetjük a kertbe a fagyok elmúltával, s helyszínül válasszuk a kert legnaposabb zugát. Így lesznek igazán egészségesek és ízletesek. Az első két hét után nem kell őket öntözni, tökéletesen elég nekik az eső. Ha nincsen kertünk, ügyeljünk, hogy a növényeket ne túl savas földbe és inkább széles, lapos cserépbe ültessük, ugyanis őshonos területeiken is nagyon kicsiny a termő földréteg alattuk, sziklás területeken kapaszkodnak meg inkább, gyökérzetük is vízszintes irányban terjed szét. Ügyeljünk, hogy a ház, illetve a lakás legvilágosabb, legnaposabb helyére kerüljenek, dinamikus növekedéssel hálálják majd meg a közvetlen napfényt. A rozmaring, a zsálya és a kakukkfű kevés vízzel beéri, nem kell őket naponta locsolni, elég heti egyszer-kétszer. A bazsalikom, a koriander, a petrezselyem kicsit több vizet igényel, meghálálja a heti háromszori öntözést. Ne álljon alattuk a víz, de kiszáradni se hagyjuk őket, mert lehet, hogy látszólag kibírják, de sokkal gyengébbek, sebezhetőbbek lesznek a későbbiekben. Ha szükségünk van belőlük egy adagra, az egész szárát csippentsünk le, ne csak a leveleket. Ezzel egy metszést is végeztünk, nemsokára oldalhajtásokat növeszt majd.
Érdekesség Az illóolajok a napfény hatására koncentrálódnak a levelekben, így, ha tehetjük, egy szép napos délelőtt vagy délután szüreteljünk, „zongorázni lehet a különbséget” e között és a kora reggel vagy egy borús napon szedettek között. Ezek az illóolajok nem csak gasztronómiai értékük miatt hasznosak felettébb, a kertekben elűzik a kártevőket, (a bazsalikom-paradicsom párosítás a kertben is tökéletes), vigyáznak a kert többi lakójára is, és az egészségünkre való hatásuk sem utolsó. A kakukkfűből például teát is készíthetünk, ha meghűltünk, köhögünk. Nagyon jó hatással van a légutakra. A citromfű nyugtat és ellazít, esti teának tökéletes, a zsálya és a menta pedig antibakteriális hatású, előbbit külsőleg is lehet használni. Ha gyermeket tervezünk, ne fogyasszunk petrezselymet, ugyanis magzathajtó hatása van. |
szerző: Tiringer Veronika