Gasztro


Mézzel, lélekkel

Mézeskalácsot a kézműves vásárokon, boltokban egész évben lehet vásárolni, de igazán ősszel kezd a figyelem középpontjába kerülni maga a méz. Édes és egészséges csemege, egyúttal évezredek óta ismerik gyógyító hatását.

Kedvenc karácsonyi sütijeink alapanyaga, emellett nem elhanyagolható beltartalma sem, mert az egészségmegőrzésben fontos szerepe van. A magyar méz folyékony arany.

Mautner Zsófi ezt is szokta készíteni:

FŰSZERES MÉZPASZTA - NÁTHAŰZŐ FORRÓ ITAL

Hozzávalók (10-12 adaghoz) A pasztához: 2 dl méz (pl. hárs) 2 teáskanál őrölt kurkuma 2 tekerésnyi frissen őrölt bors 1 késhegynyi cayenne bors Az italhoz: víz, forró, de nem forrásban lévő 1 citrom 1 narancs 4 cm friss gyömbér

A mézet és a fűszereket kis habverővel, vagy spatulával alaposan eldolgozzuk. Csatos üvegbe tesszük, ebben tárolhatjuk. Amikor fogyasztjuk, egy csészébe teszünk kb. egy teáskanálnyit a pasztából, majd felöntjük forró vízzel, amihez frissen facsart citrom- és narancslevet, valamint reszelt gyömbért keverünk. Izzasztó, náthaűző hatású.

A méz a természet csodája, évmilliók óta változatlanul csak a méhek képesek azt készíteni. Csoda az is, hogy az ember a méhnek a termékét a mai napig fogyasztja. A méz, mint természetes édesítő, évezredek óta ismert és használatos. Számtalan egészséges, a szervezet számára hasznos anyagot tartalmaz: vitaminokat, enzimeket, ásványi anyagokat, amik erősítik szervezetünket. Sokszor mondják, gyógyító ereje van: segíti az alvást, a nyugodt pihenést, támogatja a gyenge szívet és védi a májat. A méz fertőtlenít, ezért lehet belsőleg torokgyulladásra, külsőleg felületi sérülések gyógyítására használni. Ebből is látszik rendkívül sokoldalúsága.

A hazai mézfogyasztás viszont nincs ezzel összhangban: évente alig 70-80 dekagramm a fogyasztás/fő, miközben több európai országban két kilogramm körüli ez az érték. Holott Magyarország szerencsés helyzetben van, mert tavasztól őszig szinte mindenhol találnak a méhek virágport és nektárt, így az ország egész területe alkalmas méhészkedésre.

Ami tudható a méhek életéről

Hazánkban a háziméh úgynevezett krajnai fajtáját, azon belül annak a pannon változatát tenyésztik. Talán a legfontosabb tulajdonsága ennek a fajtának, hogy rendkívül szelíd, a világ legszelídebb méhe. A kaptárak körül sétálgatva nem támad, sőt méhészkedés közben is csak elvétve szúrja meg a méhészt, és csak a dolgozók szúrnak. Egy méhcsaládban akácvirágzáskor megközelítőleg 70 000 méhecske szorgoskodik. A méhek a lehető leggazdaságosabban dolgoznak, méhünk tudatosan száll egyik-virágról a másikra. Virághű, azaz mindig azonos növényről gyűjt egyszerre. A kaptárba érve tájékoztatják egymást a virágok nektártermeléséről, annak minőségéről és helyéről.

Érdekességek a mézről:

Az allergia mézre nem ismert! Ami kevésbé tudott az, hogy a helyi méhész helyben termelt méze allergia ellenes hatású. A méhek gyűjtötte a virágporba bekerülnek a pici, széllel porzott virágporok - többnyire ezek között vannak az allergének. A méz nagyon keveset tartalmaz ezen virágporokból - így a nagyon súlyos allergiás kivételektől eltekintve - a méz fogyasztása a folyamatos alacsony mennyiséggel hozzászoktatja a szervezetet az allergénhez, így az elveszti allergizáló hatását.

A méz másik nagyon fontos jellemzője, hogy un. immunoszacharidokat tartalmaz. Ezek olyan összetett cukrok, - amiket mesterségesen egyelőre nem tud az ember előállítani - és, amelyek hatásukban nagyon erőteljesek, így nagyon kicsi mennyiség is kifejtik hatásukat.

A mézet több kultúrában háziszerként alkalmazzák. A rendkívüli sebfertőtlenítő hatás olyan súlyos sebeknél is segít, mint pl. a diabetesz nehezen gyógyuló sebei, a régi fekélyek. Franciaországban több ezer sebet gyógyítottak kórházi körülmények között. Indonéziában az egyik leggyakrabban alkalmazott sebkezelő "szer" a méz. Dél-Amerikában az állatgyógyászat kedvelt szere, házi kedvenceik sebét ezzel kezelik.

A méz nagyon érdekesen viselkedik a bőrre kerülve. A környezetből odarántja a vizet, és azt a bőrnek adja át. Így a száraz, törékeny bőr és haj kiváló ápolója.

Még egy hétköznapokban is használható érdekesség: a csecsemők és gyermekek inhalálása. Egy evőkanál méz 40 Celsius fok körüli vízben (nem forró) elkeverve felszabadítja a méz illó komponenseit, amelyek a tüdőbe kerülve nyugtatóak, köhögésnél a tüdőn át hatnak.

Érdemes tudni, hogy az import (jellemzően Ázsiából származó) termékekkel ellentétben a tiszta eredetű, ismert termelőtől származó magyar méz az üzletek, hipermarketek polcain nincs – azt csak közvetlenül a termelőktől lehet beszerezni. A legegyszerűbb a termelői piacokon felkeresni őket. „Fontos kiemelni, hogy a magyar, termelői méz ismertetőjegyei az egyedi, könnyen beazonosítható termelői mézesüveg és a zárszalag. E két elem együttes megléte garantálja a vásárlók számára a kifogástalan minőséget. Bevezetésük és alkalmazásuk mellett döntöttünk, hiszen előzetes felméréseink alapján két dolog érdekli a fogyasztót: a mézben van-e idegen anyag illetve hazánkban termelték-e. Ezekre a kérdésekre ad választ a zárszalag és az egyedi üveg együttes használata.” – emelte ki Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke.

Érdemes ezért mindig a kiváló minőségű, magyar termelői mézet választani, melynek ismertetőjegyei az egyedi, könnyen beazonosítható termelői mézesüveg és a zárszalag.

www.omme.hu